Kültür

İstanbul Çiftehavuzlar Hakkında Bilgi

İstanbul Çiftehavuzlar Nerede, Çiftehavuzlar’da Hangi Tarihi Binalar Bulunuyor, Çiftehavuzlar Hakkında bilgi

Kadıköy’de bir semt.
Bağdat Caddesi’nin her iki yanına düşen, ama daha geniş kısmı caddenin güneyinden Marmara Denizine dek olan alanı kaplayan, doğusunda Göztepe, güneydoğusunda Caddebostan’ın güney ucu, batısında ise Selamiçeşme ile çevrili bulunan ve bugün kuzeyde demiryoluna kadar uzanan Çiftehavuzlar’ın tarihi çok eskilere gitmez.
Yüzyılımızın başlarında geniş çayırlarla kaplı olduğundan Kadıköy yakasındaki mesirelerden birisiydi. Burada Ragıp Paşa, Cemil Paşa (Op. Dr. Cemil Topuzlu) Hacıbekirzade’nin ün salmış köşklerinin yanı sıra çeşitli köşkler ve yazlık ikametgâhlar da bulunuyordu
Semtin adı ya bu köşklerin bahçelerindeki havuzlardan gelmektedir ya da II. Abdülhamid döneminin erkânından Cemal Paşa’nın -eski söylenişiyle Caddebostan’ındaki Çiftehavuzlu Köşk’ten kaynaklanmaktadır, çünkü (eski) Caddebostan’ı iskelesi ile Fener Yolu’ndaki (eski) demiryolu (hat boyu) arasında uzanan ve dolayısıyla doğu-batı doğrultusunda semti kesen yolun adı Çiftehavuzlar Caddesi’ydi (şimdi Cemil Topuzlu Caddesi).

Cumhuriyet döneminde burada kagir ya da beton köşkler, villalar inşa edilmiştir. 1950’li yılların sonlarında Bağdat Caddesi genişletilip, asfaltlandıktan sonra Kızıltoprak ile Bostancı arası sayfiye olmaktan çıkarken, cadde boyunca sıralanan tüm semtler gibi Çiftehavuzlar da beton apartmanlarla dolmuş ve nüfus yoğunluğu bir hayli yüksek olan bir yere dönüşmüştür.

Günümüzde Büyük Kulüp adını taşıyan Cercle d’Orient’ın yazlık şubesi yakın yıllara değin semtin Marmara sahilinde, karadan yüksek duvarlarla çevrili, plajlı, motor iskeleli geniş bir alanı kapsamaktaydı. Denizin doldurulmasıyla sahil yolunun geçirilmesinden soma burası birçok üyesi için eski önemi azalmış olarak daha küçük bir mekânda faaliyetini sürdürmektedir. Halen mülkiyeti Banker Kastelli’ye (Cevher Özden) ait olan, fakat herkesçe eski sahibinin adıyla Ali Ipar’ın köşkü diye bilinen kuleli, ahşap Osmanlı yapısı semtin en güzel binasıdır. Ayrıca Celâl Bayar ve Selahattin Be-yazıt’ın villa tipi kagir konutları da Çiftehavuzlar’ın adı duyulmuş bahçeli yapılarındandır.

İstanbul’a seferleri olan belli başlı otobüs firmalarının servis aracı işlettikleri Bağdat Caddesi yazıhaneleri son yıllarda Çiftehavuzlar’da toplanmışlardır.
Not: Burada yer alan bilgiler eski, değişmiş ve güncel olmayabilir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı