GeleneklerHalkbilimi

İstanbul Çocuk Folkloru Hakkında Bilgi

Çocuk Folkloru Nedir, Çocuk Folklorunu oluşturan temel öğeler nelerdir, İstanbul Çocuk Folkloru Hakkında Bilgi.

Eski İstanbul ailesinde, doğum öncesinden başlayarak ergenlik çağına kadar çocuk konusunda birçok gelenek ve uygulama vardır. Çocuklarla ilgili halk edebiyatı ürünleri de oldukça geniş bir birikim oluşturmuştur.

İstanbul çocuk folkloru, ailelerin toplumsal durumuna, semt ve mahallelerin özelliklerine göre farklılıklar gösterir. İstanbul’da ayrı bir dünya durumunda olan, çoğu kurumlaşmış ve tören niteliği kazanmış saray gelenek ve uygulamaları arasında beşik alayı doğrudan doğruya çocuklarla ilgilidir.

Çocuk sahibi olmak isteyen karı kocanın ya da kocalarından gizli olarak kadınların kendi aralarında gerçekleştirdikleri büyüsel işlemlerden, bu amaca yönelik geleneksel uygulamalardan herhangi birine başvurmaları oldukça yaygındır. Doğumdan sonra, doğrudan doğruya çocuğa ve anneye yönelik gelenek ve uygulamalar toplamını oluşturan ve lohusalık dönemini de içeren doğum adetleri ve doğumdan sonraki kırk günlük dönemde uyulması gereken kurallarla ilgili olan kırklamak ; annelerin çocukları uyutmak için ezgiyle söyledikleri ninniler ; yeni yeni konuşmaya başlayan bebeklerin oluşturduğu ya da büyüklerden öğrendiği çocuk dili ; erkek çocuklar için sünnet âdet ve törenleri; okula ilk başladıkları gün düzenlenen âmin alayı; çocuklar kadar büyüklerin de ilgi gösterdikleri bilmeceler; masallar; çocuk hastalıklarının tedavisinde de kullanılan halk ilaçları; değişik dinsel, büyüsel ya da denenmiş uygulamalardan oluşan iyileştirme yolları çocuk folklorunu oluşturan temel öğelerdir.

Çocukluk döneminin vazgeçilmez eğlence araçlarından olan oyuncaklar; türlü türlü eğlence araç ve imkânları sunan bayram yerleri mahalle ve sokak aralarındaki boş alanlarda, bazı eski yangın yerlerinde, arsalarda, cami ve okul avlularında oynanan her biri ayrı bir güç ve beceri gerektiren çocuk oyunları, bu oyunlar sırasında belli amaçlarla söylenen tekerlemelere, kendileri de başlı başına birer oyun sayılan yanıltmacalar İstanbul çocuklarının dünyasında bir dönem için yer edinmiş, etkili olmuş geleneksel kültür değerleridir.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir