Kültür

İstanbul Çocuk Tiyatroları Hakkında Bilgi

İstanbul Çocuk Tiyatroları Hakkında Bilgi

Türkiye’de çocukların Batılı anlamdaki tiyatro ile tanışmaları, II. Abdülhamid döneminde (1876-1909) dergilerde yayımlanan çocuk oyunlarıyla başlar. II. Meşrutiyet döneminde (1908-1918) ilkokullara konan tiyatro dersleri, eğitimin bir parçası olarak düşünülmüş, ancak bu çaba I. Dünya Savaşının çıkmasıyla kesintiye uğramıştı. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren çocukların tiyatro ile eğitimiyle ilgili öneriler, yazılar, çabalar olsa da bunların belli bir sonuca ulaşması 1935’te gerçekleşti. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Tepebaşı Dram Bölümü’nde, 1 Ekim 1935’te M. Kemal Küçük ‘ün Çocuklara İlk Tiyatro Dersi sahnelenen ilk çocuk oyunudur. Bunu aynı sezonda, aynı yazarın Gülmeyen Çocuk adlı oyunu izledi. Şehir Tiyatrolarina çocuk tiyatrosu için ödenek ayrıldı.

Şehir Tiyatroları’nın uzun yıllar sürdürdüğü çocuk tiyatrosu çabasına, bazı özel tiyatrolar ve kamu kuruluşlarının yardım ettiği topluluklar 1950’li yıllarda katılmaya başladı. Binbirgece Çocuk Tiyatrosu ve Afacan Çocuk Tiyatrosu bunlardan bazılarıdır. 1962’de kurulan Türk Ticaret Bankası’nm Keloğlan Çocuk Tiyatrosu ile Akbank Çocuk Tiyatrosu geniş repertuvarlarıyla kalıcı topluluklar oldular. 1965’te Aksaray’daki Avni Dilligil Tiyatrosu’nda çocuk oyunları düzenli olarak sahnelenmeye başladı. Giderek İstanbul’daki amatör ve profesyonel toplulukların tümüne yakını, repertuvarlarında çocuk oyunlarına yer verdiler. Perdelerini 1973’te açan Anadolu Çocuk Oyunları Kolu bugün de çalışmalarım sürdürmektedir. İstanbul’daki ödenekli tiyatrolar, cumartesi ve pazar günleri çocuk oyunları sahnelemektedirler. Ayrıca, özel tiyatrolardan Dormen Tiyatrosu, Tevfik Gelenbe Tiyatrosu, Mistik Amca Tiyatrosu, Yeditepe Oyuncuları, Gülriz Sururi Tiyatrosu, Masal Gerçek Tiyatrosu, Oyuncular Tiyatrosu, bugün İstanbul’da çocuk tiyatrosu çalışmalarını sürdüren topluluklardır.

*İstanbul Ansiklopedisi, Hilmi Zafer Şahin

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı