Kültür

İstanbul Devlet Konservatuvarı

İstanbul Devlet Konservatuvarı kuruluşu, tarihçesi, yönetimi hakkında kısaca bilgi

Müzik ve sahne sanatları alanlarında eğitim ve öğretim vererek çeşitli dallarda üstün nitelikli sanatçılar yetiştirmeyi amaçlayan Devlet Konservatuvarı “İstanbul Devlet Konservatuvarı” adıyla 1971-1972 öğretim yılında kurulmuştur. 1973-1982 arasında sırasıyla Kültür Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan kurum 1982’de 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile Mimar Sinan Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Geçmişte yönetiminde besteci Ahmet Adnan Saygun, Cemal Reşit Rey ve Bülent Tarcan’ın da görev aldıkları Devlet Konservatuarı’nda sırasıyla Fuat Turkay (1970-1972), Muzaffer Uz (1972-1973), Hamdi Bektaş (1974), İlhan Usmanbaş (1974-1976), Ersin Onay (1978-1980), Özer Sezgin (1980-1988) ve Ergican Saydam (1988-1990) müdürlük yapmışlardır.

1993-1994 öğretim yılında konservatuvarın yönetim kurulu Nuri İyicil (müdür), Fevziye İnal (müdür yardımcısı), Afşar Timuçin (üye), Müşfik Kenter (üye), Ergen Korkmaz’dan (üye); konservatuvar kurulu ise, Nuri İyicil (müdür), Fevziye İnal (müdür yardımcısı), Reşit Erzin (müzik bölümü başkanı), Cengiz Tanç (kompozisyon ve orkestra şefliği anasanat dalı başkanı), Judith Uluğ (piyano anasanat dalı başkanı), Saim Akçıl (yaylı çalgılar anasanat dalı başkanı), Mehmet Ali Boğuç (üflemeli ve vurmalı çalgılar ana-sanat dalı başkanı), Yıldız Dağdelen (sahne sanatları bölümü başkanı-opera ana-sanat dalı başkanı), Müşfik Kenter (tiyatro anasanat dalı başkanı), Meral Tunalı (bale anasaat dalı başkanı), Filiz Ali (m-zikoloji bölümü başkanı) ve Ahmet Yürür’den (folklor ve etnomüzikoloji ana-bilim dalı başkanı) oluşmaktadır.

Müzik Bölümü’ne bağlı kompozisyon ve orkestra şefliği, piyano-arp-gitar, yaylı, üflemeli ve vurmalı çalgılar; sahne sanatları bölümüne bağlı opera, tiyatro, bale anasanat dalları ile müzikoloji bölümüne bağlı genel müzikoloji ve müzik tarihi, folklor ve etnomüzikoloji anabilim dallarında lisans eğitimi verilen Devlet Konservatuarı’nda bu eğitime hazırlayıcı tam ve yarı zamanlı, ortaöğretim düzeyinde programlar da bulunmaktadır. Konservatuvarın lisans dönemi mezunlarına Mimar Sinan Üniversitesi Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler enstitülerinde verilen lisansüstü öğretimle geleceğin sanatçı ve öğretim elemanı kadroları oluşturulmaktadır. Devlet Konservatuarı’nda 1993-1994 öğretim yılında kadrolu ve ek görevli 168 öğretim elemanı ile toplam 420 öğrenci bulunmaktadır.

İstanbul Ansiklopedisi NURİ İYİCİL

 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı