Kültür

İstanbul Zincirlikuyu Hamamı Hakkında Bilgi

İstanbul Zincirlikuyu Hamamı Hakkında Bilgi. Zincirlikuyu Hamamı tarihi, özelikleri, hamamın bölümleri ve yapısı ile ilgili bilgi

Zincirlikuyu Hamamı Fatih İlçesi’nde, Karagümrük’te Ali Paşa Hamam Sokağı’ndadır. II. Bayezid döneminde (14811512) Sadrazam Atik Ali Paşa tarafından Zincirlikuyu’daki caminin yanında yaptırılmıştır. İnşa edildiği dönemde erkekler ve kadınlar kısımlarına sahip bir çifte hamamdı. Erkekler ve kadınlar kısımları benzer plan özelliklerine sahip olmakla birlikte 1930’lu yıllarda yapının bir kısmı kışlık-yazlık Aysu Sineması’na dönüştürülmüştür.
Günümüzde soyunmalık bölümü olarak kullanılan mekân, aslında kadınlar kısmının sıcaklık bölümüydü. Yemden düzenlenen kadınlar sıcaklığına, ahşap bölmelerle ayrılan küçük soyunma odaları yerleştirilmiştir. Günün belirli saatlerinde erkekler ve kadınlar tarafından kullanılan hamamın sıcaklığı, soyunmalık bölümüyle benzer plan özelliklerine sahiptir. Paııdantifli kubbe ile örtülü olan dikdörtgen planlı ılıklık, yarım duvarlarla, birer kurnalı üç bölüme ayrılmıştır. Ilıklıktan sivri kemerle geçilen diğer iki bölüm bir aynalı tonoz ve iki kubbe ile örtülü temizlik mekanlarıyla, iki heladan oluşur. Sıcaklık bölümü, merkezinde kare planlı mermer bir göbektaşıflın bulunduğu, enine uzanan pandantif kubbeli orta mekân ile birer sivri kemerle ayrılan yan eyvanları düz tonozla örtülü bir mekândır.
Girişin karşısında simetrik olarak, birer kapı ile bu mekâna açılan pandantif kubbeli iki halvet hücresi mevcuttur. Bu plan tipine sahip hamamların karakteristiği olan, iki halvet hücresi kapısı arasındaki duvarda bulunan mihrap biçimli niş burada da görülmektedir. Ayrıca sıcaklık giriş kapısının iki yanında simetrik birer niş daha mevcuttur.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı