Kültür

İstanbuldaki Göllerin İsimleri

İstanbul’daki Göllerin isimleri; İstanbul’da hangi göller vardır, İstanbul’daki göller hakkında bilgi

İstanbul ili sınırları içinde yer alan doğal göller, körfezlerin ağzında kıyı kordonlarının oluşmasıyla meydana gelmiş yalı gölleridir (lagün). Göllerin bu şekilde oluşumlarında, kıyı akıntılarının körfez ağızlarına gelen kum, çakıl, kil gibi ufak malzemeleri uzun diller biçiminde biriktirmelerinin önemli yeri vardır.
Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Terkos gölleri bu tip göl oluşumunun belirgin örnekleridir. Bunlar eski birer körfez iken, önlerinde veya daralan yerlerinde kıyı dilleri bir set halinde gelişmiş ve körfez yapısı giderek göle dönüşmüştür. İstanbul’un üç doğal gölü, Terkos, Küçükçekmece ve Büyükçekmece gölleridir.
İlin kuzeybatı bölgesinde, Karadeniz sahillerindeki Karaburun’un hemen yakınında, içeride bulunan Terkos Gölü 25 km2’lik yüzölçümü ile İstanbul’un en büyük gölüdür.
Terkos Gölü’nü 16 km2 yüzölçümüyle Küçükçekmece Gölü izler. Küçükçekmece Gölü İstanbul İli’nin güneybatısında, Marmara sahilinde yer alır. Kuzeyinden Trakya Otoyolu geçer. Tipik bir lagün gölüdür.
Küçükçekmece Gölü’nün 12 km batısında, Büyükçekmece ve Çatalca ilçeleri sınırları içinde kalan ve adı “Büyük” olmakla birlikte aslında 12 km2’lik yüzölçümüyle Küçükçekmece Gölü’nden daha küçük olan Büyükçekmece Gölü, İstanbul’un üçüncü doğal gölüdür.
İl sınırları içindeki diğer göller baraj gölleridir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı