Kitap Özetleri

İzmir'in İçinde Kitap Özeti

İzmir’in İçinde Kitap Özeti. İzmir’in İçinde kitabı yazarı, içeriği, konusu, kahramanları, ana düşüncesi. İzmir’in İçinde Romanı özeti. Samim Kocagöz’ün romanı

 Samim Kocagöz’ün romanı (1973) Olay 1959’da İzmir’de başlar. Hidayet ve ağabeysi Hamdi Koryürek beyler, büyük bir şirketin sahibidirler. Hidayet Bey şirketin dış ticaretini, Hamdi Bey de iç ticaretini yönetir. Hidayet Bey’in yanında, şirketin döviz işlemlerini çekip çeviren, yirmi beş yaşında ve tenis şampiyonu Emre de, Hamdi Bey’in kızı Gülseren’in sevgilisidir. Aileler, gençlerin evlenmesini kararlaştırırlar. Demokrat Parti baskı döneminin kapanmasını sağlayan 27 Mayıs 1960 devriminde Hidayet Bey’in on dört milyon liralık bir otomobil lastiği karaborsacılığını yönettiği, bu kazana Avrupa bankalarına kaçırdığı anlaşılırsa da adam kanıt yetersizliğinden salıverilir. Bu işe Emre’nin de adı karışmış, Emre de tutuklanmıştır. Fakat Emre’nin suçsuzluğu hemen ortaya çıkar. Şerefiyle oynanmış Emre, gayet serinkanlı, Avrupa’ya gitmeye hazırlanan Hidayet Bey’i öldürmek ister, ama başaramaz bunu. Evine, nişanlısına ve kendisini anlayan, çok seven, kayınbiraderi Uğur ve eski petrol mühendisi Cahit Demiroğlu ile ortak kurmakta oldukları plastik eşya fabrikasına döner.
Emre’nin babası, altmış dört yaşında, emekli albay Nazif Tınaztepe’nin İstiklâl Savaşı anılarından parçalar da veren romanın bir başka özelliği de, Birinci Cihan Harbi’nden (1914) günümüze, türlü dönemlerdeki hükümet politikalarını eleştirmesidir. Roman üzerine bir değerlendirme, Fethi Naci’nin Edebiyat Yazılan (1971) kitabında görülür.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı