Biyografi

Jean Paul Sartre Kimdir Hayatı ve Eserleri

Jean Paul Sartre kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Fransız yazarı ve düşünürüdür. Paris’te doğdu. Yüksek Öğretmen Okulunun Felsefe Bölümünü bitirdi. Öğretmenlik yaptı. II. Dünya Savaşı’nda Almanlara tutsak düştü. Kurtulunca kendini felsefe ve edebiyata verdi. Paris’te öldü.

Sartre (Sart), varoluşçuluk akımının kurucusudur. Bu akıma göre var olma özden önce gelir. Yani kişi dünyaya gelince kendi özünü kendisi oluşturur, ne olmak istiyorsa öyle olur. Bu düşünce sisteminin edebiyata uygulanmasında, karakterler ön plânda değildir. Durumlarla karşı karşıya gelmiş, ne yapacağı önceden bilinmeyen insanlar vardır. Böylece, roman ve öykülerin örgüsü sürekli okuyucunun ilgisini ayakta tutar.

Sartre roman, öykü, oyun, deneme türlerinde eserler verdi. 1964’te kazandığı Nobel Edebiyat Ödülü’nü kabul etmedi.

Jean Paul Sartre Eserleri, Kitapları

Öykü: Duvar.

Roman: Bulantı, Özgürlük Yolları (üç cilt), Akıl Çağı, İçimizdeki Ölüm, Mühlet, Son Şans.

Oyun: Sinekler, Gizli Oturum, Saygılı Yosma, Kirli Eller.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı