Biyografi

John Dalton Hayatı Kısaca. John Dalton Eserleri Çalışmaları

John Dalton Hayatı Kısaca. John Dalton neyi buldu, kimyaya katkıları nelerdir, John Dalton hayatı ve yaptığı çalışmalar hakkında kısa bilgi.
DALTON John, İngiliz fizik ve kimya bilgini (1766-1844).
Bir dokumacının oğludur. Matematik öğrenmeye hevesli idi. Bu nedenle 15 yaşında iken okula girdi. Geçimini sağlamak için özel dersler verdi. 1793’te Manchestrda Yeni koleje profesör oldu. Bu sıralarda renk körlüğü olduğunu anladı. Bu konuda inceleme yaptı. Onun adından renk körlüğü hastalığına Daltonizm denildi. Londra Krallık akademisine üye oldu.
Dalton meteoroloji alanındaki gözlemleriyle tanındı. Gazların fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerinde çalışmalar yaptı. Belirli bir hacim içine kapatılmış bir gaz karışımı basıncının, bu karışımı oluşturan gazların her birinin bu boşluğu tek başlarına doldurdukları zamanki basınçlarının toplamına eşit olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, “Karışımın basıncı, karışımı oluşturan gazların kısmi basınçlarının toplamına eşittir”.
Dalton, gazlar üzerindeki çalışmaları sırasında, iki gazın birleştiği zaman ağırlıklarının basit oranlarda olduğunu kanıtladı. Bu ilke onu basit oranlar kanununa götürdü. Buradan hareketle maddenin atom teorisini geliştirdi ve çok katlı oranlar kanununu buldu.
Dalton’un ana ilkelerine göre, her element ağırlığı değişmeyen, birbirinin aynı atomlardan oluşmaktadır ve kimyasal bileşikler, çeşitli elementlerin basit sayısal oranlardaki birleşmesiyle meydana gelmektedir.
Dalton, dilbilgisine de merak sardı. Bir İngiliz grameri yazdı. Başlıca eserleri, “Meteorolojik Gözlemler ve Denemeler”, “Yeni Kimya Felsefesi Sistemi” dir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı