Biyografi

John Steinbeck Kimdir, Hakkında Kısaca Bilgi

John Steinbeck kimdir. John Steinbeck hayatı, eserleri ve edebi kişiliği. John Steinbeck hakkında kısa bilgi.

Amerikalı romancı ve öykücüdür. Alman asıllıdır. Kalifornia’nın Salinas bölgesinde doğdu. Ortaokuldan sonra Stanford Üniversitesinin Biyoloji Bölümüne dinleyici öğrenci olarak devam etti. Özellikle deniz biyolojisi üzerinde çalıştı. İnşaatlarda çalıştı. Eczahanelerde kalfalık, bahçelerde meyve toplayıcılığı, çiftlik kâhyalığı yaptı. New York’ta gazeteciliğe başladı. Bu sıralarda roman da yazıyordu. İnsanlar ve Fareler romanı ile tüm dünyada tanındı.

Steinbeck (Şitaynbek), eserlerinde toplumu çeşitli yönleriyle ele alarak işledi. İnsanların yoksul yaşayışlarını, yaşamın dertli yanlarını ele aldı. Eserlerinde naturalist bir gerçekçilik, imge gücüne dayanan bir gözlem, ironik bir alaycılık, toplum yaşamını derinden kavrayış görülür.

Başlıca eserleri: Altın Kupa, Cennet Çayırları, Bilinmeyen Bir Tanrıya, Yukarı Mahalle, Bitmeyen Kavga, Al Midilli, Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri, Ay Battı, Sardalya Sokağı, Aşk Otobüsü, İnci, Alev, Cennet Yolu, Uğurlu Perşembe.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı