Biyografi

Joseph Lister Kimdir, Hayatı

Joseph Lister kimdir, hayatı ve tıp dünyasına katkıları hakkında kısa bilgi.

(Joseph Lister), İngiliz tıp hekimi (18271912). Tıp dünyasına, cerrahide dezenfektasyon işlemlerinin önemini kabul ettiren kişidir.
Londra Üniversitesinde tıp öğrenimi gördü. Glasgow Üniversitesinde profesörken Pasteur’ün çalışmalarını göz önünde tutarak asepsinin önemini fark etti. Böylece cerrahlık alanında önemli gelişmeler kaydedildi. Ameliyat ortamının ve kullanılan her aletin dezenfekte edilmiş olmasını ısrarla savundu. Uyguladığı dezenfekte işlemleri sonradan literatüre girdi ve cerrahide hayati öneme sahip bir kurallar dizisine dönüştü. Lister, 1897’de Lordlar Kamarası üyesi oldu.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı