KültürTürk Mutfağı

Kaldırık Dolması

Derleyen: Güler Kömür Derleme Tarihi: 19.12.2005
Kaynak Kişi: Mualla ÜNAL, 1965 Mengen doğumlu, ortaokul mezunu
Kaldırık Dolması Malzemesi: Yarım kilo kaldırık, yarım kilo un, bir baş kuru soğan, süt, salça, biraz karbonat, biraz tuz, iki adet yumurta, yarım su bardağı sıvı yağ, dört- beş diş sarımsak, bir kase yoğurt.
Kaldırık Dolması Yapılışı: Büyükçe bir tencerede su kaynatılır ve kaynayan bu suda kaldırıklar hafifçe haşlandıktan sonra, soğuk suya bırakılır. Hafifçe suyu süzülüp bir kabın içerisine alınır. Ayrı bir yerde, un, süt, yumurta bir miktar su ile karıştırılarak dolma içi hazırlanır. Bu karışım gayet yumuşak olmalıdır. Hazırlanan iç asma yaprağı gibi sarılır. Tavada yağ ve soğan hafif pembeleştirilip salçası konulduktan sonra biraz da su ilave edilerek sarılan dolmanın üzerine konulup pişirilir. Piştikten sonra dolmanın üzerine bolca sarımsaklı yoğurt dökülerek servise sunulur.
Kaldırık yaprağı; ormanlardan toplanıp kurutulmak suretiyle elde edilmekte veya bu yaprağın fidesi ormandan alınarak bahçelerde de yetiştirilebilmektedir. Bu yaprağın toplandığı ekim-kasım aylarında Mengen pazarında tazesi satılmakta, kış için ise kurutularak muhafaza edilmektedir. Yörede düzenlenen çeşitli yöresel yemek yarışmaları ve festivallerde bu yemek de yerini almaktadır. Kaynak kişi olarak belirtilen Mualla Ünal?ın da bu yemek yarışmalarında birinciliği vardır. Mengen?de misafirlere ikram edilen bu dolma, yöresel yemeklerin yapıldığı restoranlarda; turist olarak gelen yerli ve yabancı misafirlerin beğenisine sunulmaktadır.

Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı