Kitap Özetleri

Kalp Ağrısı Kitap Özeti

Kalp Ağrısı kitabı yazarı kimdir, Kalp Ağrısı kitabı içeriği, konusu, kahramanları, ana düşüncesi, Kalp Ağrısı kitabı özeti.

Halide Edip Adıvar’ın romanı (1924)
Eserin kahramanı, bir doktor kızı olan ve annesinin babası Kürt olduğu için babası tarafından Zeyno diye adlandırılan Zeynep’tir.
Roman sportmen, kafaca çok gelişmiş, tabiî, güzel ve bir doktorla (Dr. Safvet) nişanlı Zeyno’nun Hasan adlı bir subayla aralarındaki aşkın yarattığı kalp ağrılarının hikâyesidir. Hasan, kafaca kendisinden çok üstün bulduğu Zeyno’ya âşıktır ve onları birbirine bağlayan duygu, daha ziyade maddîdir. Hasan’ı seven ve delicesine kıskanan Azize ise Zeyno’nun çocukluk arkadaşıdır. Bir kıskançlık buhranı sonunda Azize, Boğaz’da kendini denize atarak intihara teşebbüs edince, ciğerlerinden rahatsızlanır. Azize’nin hayata dönmesi, iyileşmesi Hasan’la evlenmesine bağlıdır. Zeyno kendisine bir fedakârlık düştüğünü görür. Ancak o, bir başkasını severken nişanlısı Safvet’le evlenemeyecek tipte bir kızdır ve nişan yüzüğünü iade eder. Safvet Avrupa’ya gider. Zeyno hem kendisine kafaca denk, hem de kuvvetli bir şahsiyete sahip, babasının arkadaşı kurmay subay Muhsin Beyle evlenir. Muhsin Bey adeta Zeyno’nun maddî ve manevî iki cephesine cevap veren Safvet ve Hasan’m birleşmesinden vücuda gelmiştir. Azize ise Hasan’ın hayatını dolduramaz, Avrupa’daki tedavi günlerinde Hasan, Dora ile sevişmekten kendini alamaz. Dora birçok bakımlardan Zeyno’yu andırmaktadır. Roman, Azize’nin çocuğunu dünyaya getirirken ölmesiyle son bulur. Romanın büyük kısmı Zeyno’nun ağzından anlatılır, Azize’nin Avrupa macerası da onun mektuplarından verilir.
Halide Edib’in bütün sanat mirası üzerine en derinliğine değerlendirme Doç. Dr. İnci Enginün’ün bu özetini aldığımız Halide Edib Adıvar’ın Eserlerinde Doğu ve Batı Meselesi (1978) isimli büyük monografisindedir.
Yazarın Zeyno’nun Oğlu romanı, Kalp Ağrısı’nın devamıdır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı