Nedir

Kanal Harekatı Nedir Kısaca Bilgi

Kanal Harekatı Nedir Kısaca Bilgi

KANAL HAREKETİ.(2-3 Şubat 1915).Birinci Dünya Savaş’ında, İngilizlerin elinde bulunan Süveyş kanalını almak için yapılan savaş.
Birinci Dünya Savaşı’na Almanya’nın müttefiki olarak katılan Osmanlı imparatorluğu, savaşacağı cepheleri de büyük ölçüde Almanya’nın baskısı yönünde belirlemiştir.
Harbiye nazırı ve başkomutan vekili Enver Paşa, imparatorluğu savaşa soktuktan sonra, İngiltere’nin,Almanya ile savaşmasından yararlanıp, savaşı çeşitli cephelerde sürdürerek, Osmanlı topraklarını yeniden eski sınırlarına kavuşturmayı amaçlamıştır.
Bunun sonucu olarak imparatorluk kuvvetlerinin, cephelere bölünerek savaştırılması planlanmış, İngiltere’nin Arao yarımadasındaki ilerlemesini durdurmak ve Ortadoğu’ya yayılmasını engellemek için Süveyş kanalının ele geçirilmesine karar verilmiştir.
Mısır’ın kurtarılması, Hint birliklerinin ulaşımının engellenmesi, İngilizlerin Ortadoğu’dan atılması ve benzeri birçok amaçla başlayan Kanal Seferi sonunda, Mısır’ın kurtarılamaması yanında, İngilizlerin, Suriye ve Filistin üzerine başlayan karşı harekatı sonucu, Osmanlı kuvvetleri kendi imparatorluklarının topraklarını korumak zorunda kalmışlar, yeril Arapların ihanetine, Yahudi ve Hristiyan halkın yarattığı güçlükler ve Mekke Şerifi Hüseyin Paşa’nın ayaklanması da eklenince, 4. Ordu cephesi sarsılarak gücünü kaybetmiş, Suriye ve Filistin’in işgali önlenememiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı