Nedir

Kanal Nedir? Kanallar Hakkında Bilgi

Kanal Nedir, Kanalların kullanım amacı ve çeşitleri hakkında bilgi

KANAL. Gemilerin işletilmesi veya tarım alanlarının sulanması amacıyla açılan su yolu.

Kanalların İlk olarak açılmaya başlandığı tarih bilinmemektedir. Fakat eski çağlarda Çinliler, Asurlular ve Mısırlılar kanal açarak tarım alanlarını sulamışlar ve gemi işletmişlerdir. Mısırlılar Nil nehrinin suları azaldığında kullanmak amacıyla on bin kadar kanal açmışlardır, önceden göl ve barajlarda biriktirilen sular, gerektiğinde savak denilen kapaklardan salınarak tarım alanları sulanmıştır.
Avrupa’da İse XVI yüzyıla kadar, yalnız ispanya’da kanal bulunuyordu. Bu kanallar, Araplar tarafından açılmış ve Valencia ile Murcia ovalarını sulamada kullanılmıştır. XV. yüzyılda İtalya’da süzgeçti su bentleri kullanılmaya başlanmış ve daha sonra Leonardo da Vinci tarafından Fransa’ya tanıtılmıştır. XVI. yüzyılda da Provenceli mühendis Adam de Craponne tarafından birbirine bağlantılı kanalların yapılmasıyla ulaşım yolları ticarete açılmış ve sanayinin gelişmesinde etken olmuştur.
Kanalların çeşitli tipleri vardır, öncelikle, gemicilik yapılan ve sulamada kullanılan kanallar olmak üzere ikiye ayrılır. Gemicilikte kullanılan kanallar da koylarda yapılan yan kanallar, iki akarsu teknesini birleştiren bağlantı kanalları, iki açık denizi birleştiren açık deniz kanalları (Süveyş kanalı gibi) ve derivasyon kanalları olmak üzere dört bölüme ayrılır.
Gemicilik dışında kullanılan kanallar ise kentlerin su ihtiyaçlarını karşılayan su bentleri, sulama ve akaçlama kanallarıdır. Teknolojinin gelişmesiyle çok amaçlı kullanılan kanallar açılmıştır. Kanallar, içerisinden geçecek gemilerin tonajlarına göre de sınıflandırılır.
Süveyş, Manchester, Houston, Panama, Beaumont, Kprint, Albert ve Saint Lawrence kanalları dünyanın belli başlı büyük kanalları arasında yer alır ve uzunlukları 64 ile 293 km arasında değişir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı