Bilgi Dünyası

Kanarya Adaları Hangi Ülkede, Nerede

Atlas Okyanus’unun kuzeyinde Afrika kıtasının kuzeybatısında yer alan takımada. Fas ve İspanyol Sahrası’nın 113 km açıklarındadır. 480 km uzunluğunda bir yay şeklinde yedi büyük ve altı küçük adadan oluşur. Yüz ölçümü 7.495 km kare’dir
Volkanik kökenli olan yüksek dağlar ve dik kıyılardan oluşan adaların en yüksek tepesi Pico de Teide (3.619 m)’ dir. Doğudaki Lanzarote ve Fuerteventura adalarının yükseltileri fazla değildir.
Adalar yönetim açısından İspanya’nın iki eyaletini oluşturur. Büyük Kanarya, Fuerteventura, Lanzarote ve adacıklar Las Palmas; Tenerife, Gomera, La Palma ve Hierro Santa Cruz de Tenerife eyaletlerini meydana getirir.
Ada ekonomisi tarıma dayalıdır. Kıyıdaki alçak alanlar, muz, hurma ve şeker kamışı yetiştirmeye elverişlidir. Yükseklerde iklim Akdeniz iklimine benzer ve buralarda domates, portakal, limon ve incir yetiştirilir. Az da olsa buğday, arpa ve üzüm diğer yetiştirilen toprak ürünlerindendir. Diğer gelir kaynaklan balıkçılık ve turizmdir. Turizm gelirleri sürekli artmaktadır.
Kanarya adaları, çok eski tarihlerden beri bilinmesine rağmen, adaların modern tarihi 1402’de Fransız kaşif Jean de Bethencourt’un adaya çıkması ile başlar, adayı ele geçiremeyen Bethencourt’un İspanyollardan yardım istemesi ile ada, İspanyollar tarafından alınmış, Yeni Dünya’ya geçiş sırasında uğrak yeri olarak kullanılmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı