Nedir

Kanarya Nedir Kısaca Bilgi

Kanarya Nedir? Kanarya (Serinus canana). Ötücü kuşlar takımının, öteğengiller ait familyasının bir türü.

Kanarya serçe büyüklüğünde, 10-12 cm boyundadır. Tüylerinde sarı yeşil renk hâkimdir. Fakat çoğunluğu duru sarı renktedir. Gagası kalın, küçük ve koni biçimlidir. Yılda birden çok kuluçkaya yatar. Dişi kanarya her seferde 3-4 yumurta yapar. Kuluçka süreleri 13 gündür.
Anayurdu Kanarya adalarıdır. Kanarya ve Maderia adalarında, Afrika’da, Akdeniz ülkelerinde, Kuzey Almanya’ ya kadar olan Orta ve Güney Avrupa ülkelerinde yaygın olarak bulunur. Anayurdunda yabani olarak yaşayan bu kuş XIV-XVI. yüzyıllar arasında Avrupa’ya getirilerek evcilleştirilmiştir. Kanaryalar serbest olarak parklarda, bahçelerde, ırmak kıyılarında yaşar. Tohum ve taze bitki ile beslenir.
Güzel öter. Çevresindeki bazı sesleri bile taklit edebilir. Sesinden dolayı evlerde, kafeslerde süs kuşu olarak beslenir, özel bakım isteyen nazik kuştur. Çiftehanelerde ayıklama yoluyla çeşitli renk ve ötüşü olan pek çok kanarya çeşidi üretilmiştir. Afrika’da çok çeşitli türleri vardır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı