Bilgi Dünyası

Kantar Nerede Kullanılır, Özellikleri Nelerdir

KANTAR. Ağırlık sıfırken yatay duran bir kaldıraç koluna dik olarak bağlanmış bir ibrenin sapması ile kütleleri ölçen tartı aleti.
Kantarların bazıları kaldıraç sistemi,bazıları ise bir kuvvet etkisi altında kuvvetin büyüklüğü ile orantılı olarak esneyen yayla çalışırlar. XVIII. yüzyılın ortalarına kadar, tartma işlemi kollu veya yaylı kantarlarla yapılmaktaydı. Büyük ağırlıkların bu yolla tartılmaları çok zordu. Bundan dolayı birçok kantar modelleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Taşıtların tartılması konusunda geliştirilen en eski model İngiliz John Wyatt’a aittir. Zamanla ağırlıkların ölçülmesi için değişik tipte kantarlar geliştirilmiştir. Küçük kantar tipleri dışında kara yolu, demir yolu ve elektronik kantarlar, geliştirilmiş kantar tipleridir. Elektronik kantarlar kullanılarak hareket halinde dahi tartma yapılabilmektedir.
 
Kantar kertesi: Kantar kolu üzerinde bulunan cetvel çentiklerinden her biri.
Kantar kolu: üzerinde kantar topunun hareket ettiği ok.
Kantar parası: Tarttırma ücreti.Kantar topu: Kantarda bir ağırlık tartılırken, dengeyi sağlayan kantar oku veya kolu üzerinde hareket ettirilebilen madeni küre.
El kantarı: Elle tutulan bir halkaya perçinil bıçak üzerine oturtulmuş simetrik olmayan bir kantar kolundan meydana gelen tartı aleti. Kısa kaldıraç kolunun ucuna tartılacak cisim asılır. Taksimatlı uzun kolun üzerinde ağırca bir cisim hareket ettirilerek denge elde edilir.
Yaylı kantar: Bir yay yardımıyla, yer çekiminin bîr cisim üzerindeki etkisini ölçen ve adi kantardan ayırt edebilmek için karşı ağırlıklı denilen alet.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı