Kitap Özetleri

Kara Tutku Kitap Özeti

Ferzan Güler Kara Tutku kitabı özeti. Kara Tutku kitabı içeriği, konusu, kahramanları, ana düşüncesi.

KARA TUTKU; Ferzan Gürel’in hikâye kitabı (1971)  On bir hikâye. Esere adını vermiş ilk hikâyede onbeş yıllık bir evlilikten sonra karısından ayrılmış bir adam, işleri de iyi gitmediği için, bir süre, çevresinden uzaklaşıp uzakça bir yaylada bir otele dinlenmeye gider. Orada karısının uzak bir hışmı Vecdi ile karşılaşır. Kendisinden kaçan Vecdi’yi bir gün, otelin çevresindeki yörük çadırlarının ilerisinde bir ağaca kendini asmış bulur. Ağacın az ötesinde bir çağlayanın döküldüğü yerde, kalkerli taşa yontulmuş bir kadın heykeli, adamın ayrıldığı kadına tıpatıp benzemektedir.
Meryemana’da başlıklı ikinci hikâyede Meryem Ana’nm kutsal evini görmeye gelmiş bir otobüs dolusu genç içinde Birsen, kaynaktan içeceği suyla şifaya kavuşacağından umutsuz, hasta bir köylü kızı karşısında, kendi küçük acısı bitse bile, yüreğinden başka acıların hiç eksilmeyeceğini anlamıştır.
Üçüncü hikâyede Yankol’un Rifat ustaya, on bin liralık bir alacak davasını kazandığını müjdelemeye gelen avukat, onun, bir hafta önce, borçlarını bu para ile ödeyebilme umutları içinde, İzmir memleket hastanesinde öldüğünü öğrenir. Ayşelerden Biri hikâyesinde “Devrimlerin 45. Yılında Türk Kadını” konulu bir kitap yazmakta olan Doçent Kaya, balayı gezisinde karısıyla geldikleri köyde elli yıldır tek başına bir toprak parçasıyla güreşen ve erkeğini askere yollarken doğurduğu kızını evlendirmiş Ayşe kadının acılı hayat hikâyesini dinler. Bir Güz Masalı Söke ovasına pamuk devşirmeye gelmiş Bozkırlı işçilerden Osman’la Keziban’ın Büyük Menderes’te boğulmalarını, Kent Pazarı bir parti ilçe başkanının öldürülüşünü anlatıyor. Yeni Ay hikâyesinde, kızının bir Amerikan subayı ile evlenmek isteyişi, Bedriye Hanım’ı düşüncelere salmıştır; yaşlı bir kız olan ablasıyla kendi gençliklerini, şimdiki gençlerin özgürlüğüyle karşılaştırırlar. Söyleyen ve Söyleten hikâyesinde konu, bir ilkokulda temizlik işçisi olan annesinin engel olması yüzünden bir gencin, sevdiği kızı yüzüstü bırakışı ekseninde oluşuyor. Ümmü Bacı’da kocası hapiste, iki çocuğu da henüz küçük, genç bir gecekondu kadınının ayartılışı söz konusudur. Konya üzerinden
Ankara’ya gelmekte bir otobüs yolcularının konuşmaları ve iç dünyalarıyla gelişen Dirim Yarışı, yazarın bu kitaptaki en başarılı hikâyesidir: Otobüsün karlı yolda bozulması üzerine, yolcuların yakın bir köye kadar yürümeleri, geceyi köyde geçirmeleri süresince yazarın gezdirdiği projektör, hikâye kişilerini dış ve iç boyutlarında başarıyla yansıtıyor. Gene aynı yoğunlukta son hikâye Bilinç-Üstü, avlularını ve kızını gözetliyor diye içerlediği bir yapı ustasına haddini bildirmeye zorla yolladığı oğlunun, ustayla tartışırken, ikinci kattan düşüp ölmesi üzerine, içinde pişmanlık, bir ananın donmuş acı evrenini dile getiriyor.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı