Kitap Özetleri

Kara Vagon Kitap Özeti

Bekir Yıldız’ın Kara Vagon kitabı içeriği, konusu, kahramanları ve özeti.

KARA VAGON • Bekir Yıldız’ın hikâye kitabı (1969)
Urfa’da doğmuş olan yazarın Güneydoğu Anadolu hayatını konu edinen bu on sekiz hikâyesinden ilki Sekizinci Bebe, on iki yıldır evli, yirmibeşinde, sekizinci çocuğuna gebe Atiye’nin bu çocuğu düşürme teşebbüsü sonunda ölmesini, kitaba adını veren Kara Vagon, beş on kuruş kazanabilmek için yük vagonlarında Çukurova’ya gelen ırgatlar arasında bir kadının birdenbire doğurmasını anlatıyor.
Öteki hikâyelerin konuları: küçük yavruların yüzlerindeki sefalet oyukları (Şark Çıbanı), trahom faciası (Tozun Altı), bazan bir merkeple (Abdo ile Hakko), bazan erkek çocuklarla (Güzel Çocuk) cinsel ilişkiler, eski bir aşk yüzünden (Davud ile Sedef), İş rekabeti yüzünden (Elazığlı Hamal), ya da ilkel bir namus anlayışı yüzünden (Oynaş Tutmak) adam öldürmeler, bazan esrar (Deli Miço), bazan da kumar (Kuyu) düşkünlüğünün yarattığı kötü sonuçlardır.
Kuma hikâyesinde Gülbahar, yirmibeşinde, evli bir kadındır. Kocası, sevdiği Feride’yi kaçırmış, eve getirmiştir. Gülbahar, baskın yapan jandarmaları atlatır, kocasıyla kumasını başbaşa bırakıp baba-evine gitmektedir ki, Feride’nin babası tarafından mavzerle öldürülür: adam, karanlıkta evden çıkan kara gölgeyi, kendi kızı sanmıştır. Kitabın acı yurt gerçekleri karşısında yürek burkulmadan okunabilecek hemen tek hikâyesi; halkımızın o geleneksel cömertliğinin başarılı, ince bir ifadesi olan Son Kuş’ta on beş yaşlarında Zülküf, köyden Diyarbakır’a amcasının yanına okusun diye gönderilmiştir. Altı aydır işsiz yoksul amca, elliye yakın güvercinlerinden her gün birini keser, Zülküf e yedirir. Kalan son kuş, amcanın en sevdiği güvercin Sultan’dır. Küçük kardeşine ve yeğenine küçük düşmemek için, kendi çoluk çocuğuna yedirmeyip o güne kadar hep Zülküf ü besleyen amcanın bu fedakârlığıyla mutsuz çocuk kuşun kesilmemesi için diretir. Salıverilen kuş, bir süre sonra iki yeni güvercinle birlikte döner gelir. Sultan Kuş’un bu zaferi karşısında rahatlayan amca, yeğenine, birkaç gün daha kalabileceğini söyler.
Yazar, bu kitabıyla 1968 May Edebiyat Ödülü’nü almıştır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı