Kitap Özetleri

Karabibik Romanı Özeti

Karabibik romanı hakkında bilgi. Karabibik romanı ana düşüncesi, konusu, kahramanları, olay örgüsü ve özeti 

Nabizade Nâzım’ın romanı (1890)

Olay Antalya’nın Kaş ilçesinin Beymelik köyünde geçer. Babasından kalma tarlanın dört dönümünü komşusuna satmış olan Karabibik, kalan sekiz dönümü de Yosturoğlu’na kaptırmamak içn direnmektedir; yoksa anası küçükken ölmüş, otuzunu geçkin ve çirkince kızı Huri ile aç kalırlar. O yıl Karabibik aç ay hasta yatmış, baharda yeni yeni kendine gelmiştir.
Koca İmam’ın kaynı Sarı İsmail’e kızını verebilse İmam’ın öküzlerinden yararlanabileceğini ummaktaydı, bu umut boşa çıkar. Karabibik, komşu Temre köyünde Rum bakkal Yani’den sağladığı borçla bir öküz edinir, tarlasını sürer. Yosturoğlu da aralarındaki çekişmeyi unutup, Huri’yi yeğeni Hüseyin’e isteyince Karabibik pek sevinir. Hüseyin’le Huri evlenirler. Birkaç gün sonra sancıları yeniden başlarsa da, kızının mürüvvetini görmüş Karabibik mutludur.
Eser, yalın anlatımı ve yerel konuşmalarıyla Tanzimat döneminin öteki romanlarından ayrılır. Bir uzun hikâye kısalığında olsa da, köylü hayatını, köy gerçeklerini konu edinmiş ilk romanımızdır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı