Biyografi

Karacaoğlan Kimdir Kısaca

Karacaoğlan (XVI. – XVII. Yüzyıl)
Kaynaklardaki bilgilerden ve şiirlerinden XVI. yüzyılın ikinci yarısıyla XVII. yüzyılın başlarında yaşadığı, Çukurovalı olduğu, Türkmen obaları arasında yetiştiği sanılıyor. Başta Anadolu olmak üzere Osmanlı illerini dolaştığı, Rumeliyi gördüğü, uzun yaşadığı ileri sürülüyor.
Mezarının bulunduğu yer konusundaki söylentiler de değişiktir. Mut ilçesinin Çukur köyünde olduğu sanılıyor.
Sözlü Türk edebiyatında adına bağlanan ve XVI. yüzyılla XX. yüzyıl arasında oluşan Karacaoğlan geleneği içinde, yaşadığı bilinen Karacaoğlanlardan gerçek Karacaoğlan’ın yaşam öyküsünü saptamak olanaksızdır.
Karacaoğlan, içinde yaşadığı çevrenin ve insanların coşkun, gerçekçi şairidir. Türkçesindeki arılık ve durulukla, gönülden duyuş ve deyişiyle her çağda yeni kalabilmiştir. Elinde sazı, dilinde sözüyle köy köy, diyar diyar dolaşarak yalnızca insan sevgisini, dünya güzelliklerini dile getirir. Eski Türk geleneklerine, halk zevkine, köylerimizin yaşantısına en uygun şiirleri söylemiştir.
Şiirlerinde coşkun bir lirizm, doğal bir içtenlik vardır. Gerçek aşk serüvenlerini, gönlünü kaptırdığı güzellerin verdiği üzüntülerle sevinçlerini sade bir konuşma diliyle, halk söyleyişleriyle dile getirir. Aruz ölçüsünü hiç kullanmamış, tasavvuf yolunda şiirler söylememiştir. Hece ölçüsünü ustalıkla kullanarak halkın konuştuğu dili işlemiş, kıvrak, canlı bir söyleyişle daha çok koşma, semaî türlerinde şiirler vermiştir.
Birçok halk hikâyesine de konu olan Karacaoğlan’ın bugüne kadar 500’den fazla şiiri ele geçmiştir

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı