Sağlık

Karaciğerin Görevleri Nelerdir

Karaciğer Nedir; . Karın boşluğunda bulunan ve vücut metabolizmasında önemli rolü bulunan iç organ.
İç organların en büyüğüdür. 2-2,5 kg ağırlığında, kırmızımsı kahverengidir. Karın boşluğunun sağ üst bölümünde, alt kenarı kaburgaların alt sınırı hizasındadır.
Bu organa kan, iki ayrı damarla gelir. Karaciğer atar damarı karaciğer hücrelerine oksijen taşır. Bağırsaklardan gelen kapı toplardamarı ise emilerek kana karışan besinleri karaciğere taşır. Bu iki damarın girdiği bölgeden ayrıca safra kesesine giden safra kanalı çıkar. Karaciğer dokusuna mikroskopla bakıldığında ortadaki küçük toplardamarların çevresinde ışınsal olarak dizilmiş karaciğer hücrelerinin yaptığı çokgen biçimli lobüllerden oluştuğu görülür.
Lobüllerin arasında, sonradan birleşerek büyük damarları ve safra kanalını oluşturacak küçük atardamarlar, toplardamarlar ve safra kanalları yer alır.

Karaciğerin Görevleri Nelerdir? 

Karaciğerin çok çeşitli görevleri vardır. Bağırsaklardan emilerek gelen şekerleri glikojen şeklinde depo eder ve gerektiğinde bunu glikoza çevirerek vücudun şeker ihtiyacını karşılar. Yine bağırsaklardan gelen amino asitleri kan proteinlerine, enzimlere, kanı pıhtılaştırıcı proteinlere vb dönüştürür. Yağ asitlerinden çeşitli yağlı bileşikleri oluşturur. Karaciğer biyokimyasal olayların gerçekleşmesini sağlayan enzimleri de içerir, önemli işlevlerinden biri de yağların sindirilmesini sağlayan öd üretimidir. Ayrıca, yabancı kimyasal maddelerin ve ilaçların parçalanarak vücuttan atılmasında önemli bir rol oynar. Karaciğer hücreleri arasında bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan bazı hücreler de kanın mikroplardan temizlenmesine katkıda bulunurlar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı