Kitap Özetleri

Karadeniz'in Kıyıcığında Kitap Özeti

Karadeniz’in Kıyıcığında Kitap Özeti. Karadeniz’in Kıyıcığında kitabı içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi.

Rıfat Ilgaz’ın romanı (1969)

Olay, Batı Karadeniz bölgesinde, Akçakoca’da geçer. Değirmenci Ahmet, çalıştığı motor denizde batmış tayfa Recep’i kumlarda baygın, yarı çıplak ve morarmış bulur, değirmenine getirir. Ayancıklı Recep, birkaç gün sonra kendini toplayınca, bir süre, değirmende çalışır; sonra da Ahmet’le kardeşi Nuri’ye yük olmamak için, kasabaya iner. Nüfus tezkeresi, gemici kâğıdı denizde kaybolmuştur. Motorculuğa dönemediği için, Hacı Dursun’un fındık fabrikasına kapılanır: Sabah ezanından akşam ezanına kadar, boğaz tokluğuna, dolu çuvalları, kırma makinesine boşaltır, makinenin ağır kolunu çevirir, fabrikada yatar kalkar. Hacı Dursun, orman eteklerinde birkaç dönüm toprak açarak, buralara diktikleri fındıklarla, geçimlerini biraz kolaylaştırmak isteyen yoksul halkın bu çabalarını da baltalamakta, tapu dala vereleriyle, işlenmiş bu topraklara da sahip çıkmaktadır.
Değirmenci Ahmet ve başkalarıyla Hacı Dursun ve jandarmalar arasında, bu yüzden, çatışmalar olur. O arada anası öldürülen Ahmet’in, Hacı Dursun’u vurma teşebbüsü yarım kalır. Recep, fabrikadaki işçi kızlardan, on altısında Gül-lü’ye âşıktır. Güllü de onu sever. Fakat ikisinin evlenmek için harekete geçtiklerini öğrenen, Hacı Dursun’un oğlu Şemsi, kurduğu ikinci tuzakta Güllü’yü kirletir. Bu zorba ile baş edemeyeceğini anlayan ve şimdi yeni bir nüfus kâğıdı çıkarmış Recep için, gene motorculuğa dönüp denizlere açılmaktan başka çare kalmamıştır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı