Kültür

Karakucak Güreşi Hakkında Bilgi

Karakucak Güreşi Hakkında Kısa Özet Bilgi

Karakucak güreş, Türklerin öz, milli güreşidir. Orta Asya’ dan kaynaklanan bu güreş türünde yüzyıllar boyu görüntü ve kurallarda çok az değişim olmuştur. Karakucak, başka bir deyişle “Serbest Güreş”, Mançu’dan, Yakut Türkeri’nden Moğolistan’dan, Azerbaycan’dan, Doğu ve Batı Türkistan’dan, Kırım ve Kazak Türkleri ‘ne varıncaya kadar bilinen bir spordur. Oğuzlarda ve eski Türklerdeki güreşin aynısı olan karakucak güreş, günümüzde daha çok yağlı güreş yapılmayan bölgelerde yapılmaktadır. Düğünlerimizin ve bayramlarımızın vazgeçilmez törelerindendir. Davul, zurna güreş boyunca devamlı çalar.
Karakucak güreşte pehlivanlar ayaklarına genelde siyah renkte olan pırpıt giyerler. Karakucak güreşte pehlivanları yaşlarına, güçlerine, kuvvetlerine ve ustalıklarına göre güreştikleri boylara ayrılır. Yalnız karakucakta deste boyu yoktur. Onun yerine ayak boyu vardır. Diğer boylar hemen hemen yörelere göre değişmekle beraber yağlı güreşle aynıdır.
Günümüzde serbest güreş diye bilinen minder güreşi, karakucak güreşin formüle edilmiş şeklidir. Minder güreşinde Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonlukları kazanmış milli güreşçilerimizin çoğu Karakucaktan minder güreşine geçen şampiyonlarımızdır. Sembol sporcumuz Yaşar Doğu da karakucak güreşten minder güreşine geçen bir şampiyonumuz olup, Ankara Güreş Kulübü’ne karakucaktan aldığı birçok pehlivanı dünya ve olimpiyat şampiyonu yapmıştır.
Özbay Güven, Türklerde Spor Kültürü

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı