Kitap Özetleri

Karanlığın Kuvveti Kitap Özeti

Karanlığın Kuvveti Kitap Özeti, Karanlığın Kuvveti kitabı içeriği, konusu, hakkında bilgi. Talip Apaydın Karanlığın Kuvveti Özeti

Polatlı’nın Ömerler köyünde doğmuş ve bir ortakçı oğlu olan yazar, bu kitabında köy enstitülerindeki öğrencilik yıllarını anlatır.
İlkokulu bitirmiş, imtihanı kazanarak Çifteler Köy Öğretmen Okulu’na verilmiştir; köyünden okula 10 Kasım 1938 günü gelir. İkinci yılda öğrenciler zanaat dallarından birine ayrılırlarken, marangoz olmayı isteyen Talip’in şansına inşaatçılık düşer. O senenin (1940) 17 Nisan’ında köy enstitüleri kanunu çıkar, köy öğretmen okulları köy enstitüsü olur. Yaz tatilinde köyüne, babasının yanına gider/ Talip. İkinci Dünya Savaşı’nın yiyecek sıkıntıları, Talip üçüncü sınıftadır, onların okulunda da varlığını hissettirir. Çifteler’i bitirdikten (1943) sonra Talip, yüksek kısma ayrılan mezunlar arasındadır: Ankara’ya yakın, aynı addaki köyde, Hasan oğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nde güzel sanatlar kolunda okur bu kez. Öğretmenleri ve okullarına sık sık gelen konuklar, devrin tanınmış kişileridir. Müzik ve resim öğrenmeler, şiir yazıp yayımlamalar, okulca toplu çalışmalar, gezintiler., derken üç yıllık yüksek öğrenim de biter. Talip ve daha beş arkadaşı, Kars’ın otuz kilometre uzağında Cılavuz Köy Enstitüsü’nü çeker, oraya öğretmen gitmek üzere Erzurum trenine binerek Ankara’dan ayrılırlar (1946). Kitabın son üç bölümünde, köy enstitülerini kurmuş, on yıl Genel Müdürlüğünü yapmış Hakkı Tonguç’un (ölm. 23 Haziran 1960) ve bu enstitülere çok emeği geçmiş, C.H.P. iktidarının Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in (ölm. 26 Şubat 1961) kişilikleri belirtilir. Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü, D.P. iktidarı ve Reşat Şemsettin Sirer’in Millî Eğitim Bakanlığı zamanında kapatıldı (1947), daha sonra da yirmi bir köy enstitüsü, yerlerini bugünkü öğretmen okullarına bırakarak tarihten silindiler.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı