Kitap Özetleri

Karides Durağı Kitap Özeti

Karides Durağı Kitap Özeti. Karides Durağı Kitabı yazarı kimdir. Karides Durağı Kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kahramanları. Karides Durağı Özet

Karides Durağı; Mehdi Halıcı’nın hikâye kitabı (1967) 

Yedi hikâye. Yurt içi-yurt dışı yaşantılarla gerçek-gerçeküstü karışımı bir temel üzerinde oluşan hikâyeler. Sihirbaz, Ben ve Üçüncü Adam başlıklı ilk hikâyede bir sihirbazın marifetleri karşısında iki seyircinin (ya da tek seyircinin iki ayrı kişiliğe bölünerek) bocalayışları, gerçeküstü bir atmosfer içinde, gösterileri onaylama ve yadsımaları çözümleniyor. Kitaba adını veren ikinci hikâyenin konusunu yazar, bir tarihte gittiği Norveç gözlem ve yaşantılarından alıyor ve bir meydanda dinî gösteriler yapan Salut public öncülerini, sosyal sigortaların koruyuculuğunda mutlu bir hayat süren altmış yaşında bir adamı anlatıyor; sonra deniz kenarına giderek yüklü motorları, teneke ölçekle kalın kesekâğıdına karidesler boca edecek motorcuyu bekleyenler arasına katılıyor. Kalbinde geri kalmış bir ülkeden olmanın acılığı vardır hep. Salut public öncülerinin mandolinini, koro sözcüsü ihtiyarın konuşmasını dinledikten sonra da bir çelik fabrikasındaki sevimsiz makinesinin başına gidiyor.
Üçüncü hikâye Köprü’de yazar, Fransa’da Caen üniversitesinde öğrenim yıllarındaki yaşantılarıyla, bir Orta-Anadolu şehrinden kalma anıları iç içe yaşar. Zenge hikâyesinde olay saydamlaşır: işsizdir adam, boğmaca olmuş kızı Zenge’nin ilâç parasını nasıl bulacağını düşünürken, ev taşıyacaklarını söyleyerek, şoförünün çağırması üzerine bir kamyona atlar; bilmediği bir evden eşya taşır kamyona. Büfeyi sırtlamış, evden çıkmıştır ki, sokakta iki üç kişinin belirmesi üzerine, şoförle yardımcısının gazlayıp kaçmalarına, önce bir anlam veremez; işin farkına yakalanınca varır: Aldatılmış, bir soyguna alet edilmiştir. Adam dövülür, yerde sürüklenir; bir boşluk duygusu içinde kendini olayın akışına bırakmıştır. Çamur, tek olaylı bir hikâye değil, toplum düzensizlikleri üzerine gerçeklerden kesitlerle deneme karışımı bir nitelik taşıyor.
Kan, Fransa’da Alp dağlarına karşı bir üniversite sanatoryumunda, kan görmek istemeyen İspanyalı genç şair Serrano’nun ağzından mendile birdenbire taşan kandır ve bu kanda İspanya İç Savaşları, F. Lorca, Cezayir’de patlayan bombalar, özgürlük savaşları sembolleşir. Son parça Çoban’da bütün hikâyelerden farklı olarak, bir masal anlatımı ve alegori yoluyla, bir küçük çobanın bir deve meydan okuyuşu açıklanır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı