Nedir

Katalog Nedir Kısaca

KATALOG. Belli bir sisteme göre düzenlenmiş liste.
Kütüphane malzemesinin bibliyografik künyelerini kapsayan kayıtlar bir plana göre sıralanarak oluşturulur. Katalog hazırlanırken her kitap hakkındaki kayıt, 7,5 x 12,5 cm ebadında sert kartondan yapılmış fişlere yazılır. Katalog ile bir kütüphanede aranılan kitap veya belli bir daldaki eşya kolayca bulunur. Yazar, kitap adı, yayın evinin adı vb bilgi alfabetik bir sıra ile veriliyorsa alfabetik katalog, belli bir daldaki eserler verilmişse konu kataloğu veya metotlu katalog, yazar, kitap adı gibi bilgilerin yanında konu da belirtiliyorsa sözlük kataloğu denir.
Bir ülkedeki yayınların tümünün verildiği kataloğa ise genel kitap kataloğu denir. Bir kütüphanede kitapların ayrı, el yazmalarının ayrı, süreli yayınların ayrı katalogları olabilir. Dünya çapında genel bir kitap kataloğu hazırlanması da düşünülmüş, Paul Otlet ve Henri La Fontaine tarafından 1895’te Milletlerarası Bibliyografya Enstitüsü kurulmuştur. Bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı