Nedir

Katarakt Nedir, Neden Olur, Belirtileri, Tedavisi

Katarakt nedir, nedenleri nelerdir, kimlerde görülür, katarakt hastalığı hakkında bilgi

Katarakt. Gözde billur cismin saydamlığını yitirerek ağarmasından ileri gelen bir körlük.

Katarakt, perde ve ak basma da denir. Gözde meydana gelen bu körlüğün nedenleri arasında, yaşlılık, fazla ışık, fazla ateş karşısında çalışma, vurulma, yaralanma, şeker, havale, karasu gibi bazı hastalıklar ile nedeni belli olmayan doğuştan körlük yer alır.

Gözbebeği alanını kapattığı için görmeyi bozar. Katarakt tam olunca görme, ışık duygusu halinde kalır. Bu hastalığa yakalanan ancak geceyi, gündüzü ve odada bulunan ışığı fark ettiğini söyler. Hastalık ilerledikten sonra tedavisi ameliyattır. Bu ameliyatın tarihinin çok eski olduğu söylenir, önce Mısırlılarda uygulanmış, onlardan Yunanlılara, Romalılara ve Araplara geçmiştir. Ameliyat ile görme merkezi olan billur cismin üzerine ışık gelmesi sağlanır. 1745’de Fransız hekimlerinden Daviel, katarakt cerrahisini bulmuş, bundan sonra tehlikesiz ameliyatlar başlamıştır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı