Kitap Özetleri

Katip Çıkmazı Oyunu Özeti

 Katip Çıkmazı Oyunu Özeti, Katip Çıkmazı Oyunu içeriği, konusu. Dinçer Sümer’in 1970 yılında oynanan Katip Çıkmazı oyunu hakkında bilgi

Üç perdeli, on bir kişili oyunda olay, İzmir’in kenar mahallelerinden birinde, Kâtip Yokuşu’-nun üst başında iki evde geçer. Seyyar fotoğrafçı Rıza Efendi’nin oğlu, yir-midördünde Kemal, baba evinden Bursa’ya kaçmış, orada eniştesi yanında şoför muavinliği yapmış, sekiz ay sonra gene habersiz Kâtip Çıkmazı’na gelmiştir. Kemal, komşuları eskici Kâmil Usta’nın kızı Nermin’le sevişiyordu; şimdi onunla nişanlanacak, çalışacak, serserilikten vazgeçecektir. Fakat babasının hemen buluverdiği işin memurluk değil de, hademelik olduğunu öğrenmesi, buna kahırlanarak çok içip gece geç vakit geldiği evde, alt odaya o gün taşınmış yeni kiracıları Keriman’la karşılaşması, Kemal’i beklenmedik bir yöne çeker. Birkaç günün uslu delikanlısı, paralı ve genç bir kadın olan Keriman’ın teklifini kabul edip onunla İstanbul’a kaçmaya karar vermiştir; geceyi Keriman’ın odasında onunla sevişerek geçirir. Keriman’la Kemal’in, birbirlerini, içinde bulundukları çıkmazlardan kurtaracak kişiler gibi görmeleri, bir gece ve bir gün sürerse de acı sonuç önlenemez: Sözlüsü ve geldiği gece kendini Kemal’e teslim etmiş Nermin bu âni ve ağır darbeyi onuruna yedirememiş, Keriman’ın insanlık duyguları ağır basarak İstanbul’a yalnız gittiğinden ve Kemal’in bu sefer kesin, kararlı kendisine dönmeye hazırlandığından habersiz, babasının falçatası ile, gece sessizliğinde kendisini öldürmüştür.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı