Kitap Özetleri

Kavak Yelleri Kitap Özeti

Kavak Yelleri Kitap Özeti, Kavak Yelleri kitabı içeriği, konusu, kısaca özeti. Reşat Nuri Güntekin Kavak Yelleri Romanı Özeti

Kavak Yelleri; Reşat Nuri Güntekin’in romanı (1961)

Doktor Sabri, Cumhuriyetin kuruluş yıllarında gönülleri yurda hizmet aşkıyla’ dolu gençlerden biridir. Orta Anadolu’da tren hattı üzerinde bir kasabaya hükümet tabibi olmuştur. Yıllar yılı orada çalışır. Eczacı Hacı Müslim Bey’in kızıyla evlenmiş, evlilikte aradığını bulamamıştır; zamanla çevresinden sıkılmaya başlar. Karısı kanserden ölür; kasaba halkının isteklerine karşı gelemeyerek kızı Cemile’yi bir eczacıyla evlendirir. İstanbul’u çok özlemiş, eski arkadaşı Emin Hulusi’nin yanında dinlenmeye gelmiştir ki, arkadaşının o gün öldüğünü öğrenir, bir otele gider, başka arkadaşlarını bulur, bunlardan birinin özel hastanesinde bir görev alır, ama hiçbir şey yalnızlığını giderememiş, ruhunun boşluğunu dolduramamıştır. Doktor Sabri gene kaçtığı kasabaya döner.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı