Kitap Özetleri

Kedi ve Ölüm Kitap Özeti

Kedi ve Ölüm Kitabı Özeti, Kedi ve Ölüm kitabı içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Kedi ve Ölüm Romanı Özeti

KEDİ ve ÖLÜM  Erhan Bener’in romanı (1965)

Gençliğinde Brüksel’de iki yıl resim öğrenimi görmüş, dokuz yıl öncesine kadar ara sıra sergiler de açmış, şimdi bir okulda resim öğretmeni ve altmış yaşında ressam Zahit İloğlu, doktordan hastalığının şifasız olduğunu, ancak üç aylık ömrü kaldığını öğrenmiştir. İkinci karısının ve ilk evliliğinden olan oğlunun, bu ölümü bekleyip beklemedikleri şüphesi içindedir. Bir gece uyurken ansızın sana bastırır, korkulu bir düş görür: Göğsünde bir kedi oturmakta, ağırlığı soluğunu kesmektedir. Kovmalar boşa gider, yerinden kımıldamaz kedi; kan-ter içinde uyanır ressam. Ölüme, bir şaheser yaratarak meydan okuma hayalleri de boşunadır. Sancılar sıklaşır, sokağa da çıkamaz olur. Bir gün de evde kimse yokken bir tıkırtı duyarak indiği mutfakta bir kediyle karşılaşır, hemen kapıyı kapatır; kaçmak isterken devirdiği leğenin altında kalan kediyi, leğeni bastırıp ezerek öldürür. Bir gece de karısını boğmayı, onun canını kendine almayı düşünür. “Fakat can özünün bir bedenden öbürüne geçebilmesi için ölenden öldürene doğru, kanlı bir köprünün kurulması gerekir.” Yataktan kalkar, aşağı iner ve unutur niçin indiğini. Masada bir bıçak görür: Kurban bayramının birinci günüdür, sabahleyin kasap, o bıçakla bir kurban kesmiştir. Ressam Zâhit, bıçağı alır, yukarı çıkarken takati kesilir, ölüme hızla yaklaşmaktadır, çok yakın bir yerde bir kapının kapandığını duyar, bıçak elinden düşer. Ressam Zâhit artık hiçbir şeyin farkında değildir.
Kuvvetini Ressam’ın yaşama ümidiyle ölüm korkuları ekseninde, ruh tahlillerinden alan roman, önce Ara Kapı adıyla yayımlanmıştı (1962); ikinci baskıda ismi, İstanbul Türk-Fransız Derneği’nin ödülünü kazanarak, Paris’te basılmış Fransızca çevirisindeki (Le chat et la mort, 1965) gibi, Kedi ve Ölüm oldu.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı