Sağlık

Kekemelik Nedir? Belirtileri Nelerdir

Kekemelik Nedir, Belirtileri Nelerdir, Kekemelik Nasıl Ortaya Çıkar, Çocuklarda Kekemelik Neden Olur? 

Kekemelik Nedir?  Konuşma bozukluğu. Bu hastalıkta kişi, düzgün ve akıcı bir şekilde konuşamaz, özellikle kelimelerin ilk hecesini bir defada söyleyemez.
Kekemelik, yetişkinlikte görülmesine rağmen çoğunlukla çocuklukta ortaya çıkar. Başlama yaşı genellikle 2-7’dir.
Nedenleri ile ilgili olarak yapılan araştırmalar sonucu, kekemeliğin belirli bir biyolojik sebebi bulunamamıştır. Daha çok psikolojiktir. Ani bir şok, korku veya korkutmalar, çocukta kekemeliğe neden olabilir. Hastalık, ameliyat,anne-baba gibi yakın akrabaların ölümü de kekemeliğe yol açabilir. Kekemelik duygusal bir sorunun belirtisidir. En büyük etken aile ve sosyal çevredir. Çocuğa daha çok baskı yapıldığında hastalıkta azalma yerine artış görülür. Kalıtımın etkisi üzerine yapılan çalışmalarda, kekemeliğin, kekemelik olan ailelerde daha sık görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu sonuç, kalıtımın değil, aile ile psikolojik nedenlerin etkisinin önemini vurgular. Çocuk aileden öğrenme yoluyla da kekeme olmuş olabilir. Kekeme çocukların aileleri ile ilgili araştırmalar, onların annelerinin aşırı titiz, düzenli ve katı kurallı kişiler olduklarını ortaya çıkarmıştır.
Artma ve azalma şeklinde çeşitli dönemler birbirini izler. Azalma olurken, aniden kişinin duygu ve düşüncelerini ifade etmesini engelleyecek artışlar görülebilir. Nedeni, çeşitli heyecandır. Korku,öfke, ani heyecanlanmalar, kişinin yaşamındaki önemli olaylar ile kekemelikte artış olur.
Küçük yaşta ortaya çıkan veya yetişkinlikte görülen kekemelikte kişi aşırı sinirli, alıngan, saldırgandır. Çeşitli korkulan vardır, özellikle çocuklukta çevresi tarafından aşırı baskı altında olan çocukta aşağılık kompleksi ortaya çıkar. Bu da kekemelik dışında başka psikolojik sorunları beraberinde getirir.
Küçük yaşta başlayan kekemeliğin, genellikle buluğ çağında kendiliğinden iyileştiği görülmüştür. Tedavide çeşitli ilaçların yanı sıra psikoterapi de uygulanır. Hastalığın temelindeki olay ortaya çıkartılır. Çocukların tedavisinde, uygulamaya çocuğun anne ve babası da alınır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı