Biyografi

Kel Hasan Kimdir, Hakkında Kısa Bilgi

KEL HASAN. (1874-1929).Tuluat oyuncusu ve tiyatro yöneticisi.
Küçük yaşlardan beri tiyatroya ilgi duymaya başlanmış, on sekiz yaşına geldiğinde Abdürrezzak (Abdi) tiyatrosunun bütün repertuvarı ezberlemiştir.
Sahneye ilk kez, Kadıköy’de (Kuşdili) Küçük İsmail’in tiyatrosunda, ikinci komik olarak çıkmıştır (1893). Daha sonraları, Agah Efendi ile birlikte Şehzadebaşı’nda ayrı bir tuluat kumpanyası kurmuş ve böylece oyunculuğunun yanı sıra tiyatro yöneticisi olarak da tanınmıştır. Bu dönemde, yarattığı Aptal Uşak tipi çok tutulan Kel Hasan, kendi düzenlediği Ruy ve Taaşşuk gibi oyunlarda sahnede saatlerce yalnız kalarak seyirciyi oyalamayı ve güldürmeyi başarmıştır.
Başında hiç saçı olmadığından Kel diye tanınan bu halk sanatçısı, kendisine özgü bir de kılık yaratmıştır. Kısık sesine karşın, zekası ve hazır cevaplığı ile ilgi görmüştür. 11. Meşrutiyet (1908)’ ten sonra başlayan yeni tiyatro akımına ayak uyduramamış, bir ara Burhanet-tin Tepsi ve Naşit’le birleşmiştir. Dümbüllü İsmail gibi ünlü bir sanatçıyı yetiştirmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı