Nedir

Kelimei Şahadet Nedir, Kelimei Şahadet Ne Demek, Anlamı

Kelimei Şahadet nedir, ne demek, anlamı ve açıklaması

Tanıklık kelimesi anlamında “Eşhedü en La ilahe illallah ve Eşhedü enne Muhammeden Abdühü ve Rasülühü“. Anlamı, “Ben tanıklık ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve Muhammed onun kulu ve rasülüdür” demektir. Kelimei şahadet icmali iman (kısa iman)’dır. Her Müslümana ve Müslümanlık dinine girene farzdır, İslamiyeti kabul edenler mutlaka kelimei şahadet getirirler.
İslamın ve Müslümanların ilk mesajıdır, parolasıdır. İslam i mücadelenin ilkesidir. İslam dinini diğer dinlerden ayıran temel farktır. Kelimei şahadet içerisinde yer alan “Muhammeden Abdühü ve rasülühü” ifadesi, Hz. Muhammed’in peygamberliğini ve kulluğunu ortaya koyar. Bu gerçek, İslamiyeti Hristiyanlık ve Yahudilikten ayırır. Hristiyanlıkta İsa’ya, Meryem Ana’ ya ve Cebrail’e tanrılık izafe edilmiş, Yahudilikte peygamber Uzeyir’e de aynı üstünlük verilmiştir. Bu yanlış inanç, İslamın Kelimei şahadet ilanında, mesajında reddedilmiş Hz. Muhammed’in bile peygamber olarak Allah’ın bir kulu olduğu ifade edilmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı