Nedir

Kelimei Tevhid Nedir, Kelimei Tevhid Ne Demek, Anlamı

Kelimei Tevhid nedir, ne demek, anlamı ve açıklaması
Kelimei Tevhid. Allah’ı birleme ifadesi olan “La ilahe illallah Muhammedün Rasüllüllah”. Anlamı, “Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed, Allah’ ın peygamberidir.” demektir. Bu söz Müslümanlığın ve İslama girişin gereğidir. Her Müslümanın bu sözü söylemesi farzdır. Bütün dinlerin esası, La ilale illallahtır. İslam da bu mesajla gelmiştir.
Kelimi Tevhid, Allah’tan başka tanrı ve tapılacak herhangi bir şeyin olmadığını ve olmaması gerektiğini ifade eder. Kişinin yalnız Allah’ı bildiğini, ona inandığını, onu rehber edindiğini gösterir. Ruhunda ve işinde bir başka ilahın ve rehberin olmadığının açıklanmasıdır. Bu ifadenin zıttı şirktir.
Şirk ise, Allah’a ortak koşmak, ondan başka bir rehberi ve ilahı esas almak, onun sözlerini ve emirlerini rehber edinmektir. Şirk, İslamda çok büyük bir günahtır, İslam, şirki reddetmiş, tevhid dini olarak gelmiştir. Temelde tevhidi emretmiştir. Tevhidin dil ve kalp ile ifadesi, hayata aksedişi ancak kelimei tevhid ile mümkündür, İslami inanca göre bu kelime yalnız ifade edilmekle ve kuru kuruya söylenmekle kalmamalı, günlük hayatımıza aksetmeli, tesirini göstermeli, kul her an hakkı bilmeli, ondan başkasını esas almamalı, gözü ancak Allah’ı görmelidir. Kelimei tevhid, inanılan çeşitli tanrıları reddetme kelimesidir. Yer ve gök tanrısı, iyilik ve kötülük ilahı kelimei tevhidin dışındadır.
Kelimei Tevhid, Muhammed’in Allah’ın bir peygamberi olduğunu ifade eder. Dinler, Allah’ı kabul ettikleri halde onun peygamberi olarak Hz. Muhammed’i kabul etmemektedirler. İslam, en son ve en mükemmel din olarak Kelimei Tevhid ile formüle ettiği bu inancı emretmiştir. “Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed onun peygamberidir” ifadesi, Allah’tan başka Ruhul Kudsü ve İsa’yı Allah yerine koyan Hristiyanlık inancını, üçlemesini, Hz. Muhammed’i son peygamber olarak kabul etmeyen Hristiyanları, Yahudileri, Buddhistleri ve Hinduları reddetmedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı