Biyografi

Kemal Tahir Edebi Kişiliği Kısaca

Kemal Tahir Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Kemal Tahir’in Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
1935 lerde hikayeler yazmaya başlayan Kemal Tahir, yıllarca bir amatör olarak çalıştı. Bir ara Karikatür adlı mizah dergisinde Nasreddin Hoca’nın hayatını romanlaştıran tefrikalar da yayımladı. Türk edebiyatında büyük romancılar arasında yer alması 1950 – 1955 ler arasındadır. Bu dönemden sonra arka arkaya verdiği güçlü eserleriyle kısa zamanda büyük bir ün ve ilgi kazandı. Sağlam ve rahat, bir üslupla gerçekçiliğe dayalı romanlar kaleme aldı. Anadolu’da, bulunduğu bölgelerin gelenek ve göreneklerini, bu bölge halkının yaşam düzenlerini sağlam gözlemlerle tespit etmişti. Buralara ait olayları ve menkibeleri, Osmanlı tarihini ve Kurtuluş Savaşını hemen hemen üç temel öğe olarak romanlarına konu yaptı. Yorumlara ve bilgiçliğe kaçmayan tahlilleriyle yerli romancılığımızı en üst düzeylere çıkaran edebiyatçılarımızdan biri olarak sayıldı ve sevildi.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı