Nedir

Kepek Neden Olur Nasıl Önlenir

Kepek Neden Olur Nasıl Önlenir; KEPEK. Kafatası derisinin üst tabakasının ince kabuklar halinde dökülmesi. Derinin üst tabakasındaki ölü hücrelerin, yine derinin altındaki yağ bezlerinin bir salgısı olan sebumla birleşerek dökülmesi sonucu oluşur. Genellikle, saçı yağlı olan kişilerde görülür ve yaygın bir sorundur, özellikle erkeklerde görülen saç dökülmesi, zaman zaman kepeğe bağlanır fakat sanıldığının aksine kepek saç dökülmesine yol açmaz. Saç dökülmesi en başta kalıtsal, daha az olarak da çevresel, ruhsal ve biyolojik etkenlere bağlıdır. Kepeklenme bir mikroba bağlı olmadığından kişiden kişiye bulaşması da söz konusu değildir.
Kepeklenme, bünye ile ilgili bir durum olduğundan çoğunlukla tam olarak önlenmesi mümkün değildir. Saç bakımına özen gösterilmeli, yağlılık derecesine göre en az haftada bir veya daha fazla yıkanmalıdır. Başa masaj yapmanın, uzun süre fırçalamanın kepeği önleme açısından bir yararı yoktur, tersine, üst tabakanın dökülmesini kolaylaştırır. Saç yıkanmasında kepekli saçlar için özel olarak hazırlanmış selenyum veya kükürtlü şampuanlar kullanılır. Birkaç ay kullanılırsa kepekleri azaltır. Aynı amaçla kükürtlü veya katranlı sabunlar da kullanılabilir. Eğer, kafa deresinde kepekle birlikte mikroplu sivilceler de varsa doktora danışmak gerekir. Besinlerle fazla yağ alımının saç yağlanmasını ve kepeği artırdığı öne sürülmüşse de, bunun hakkında kesin kanıt yoktur.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt Sayfa 2630
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı