Nedir

Kerevizin Özellikleri Nelerdir?

Kerevizin Özellikleri Nelerdir? Kereviz nerede yetiştir, hangi iklim koşullarını sever, ne zaman ekilir, çeşitleri nelerdir
KEREVİZ Maydanozgiller familyasından kökleri ve yaprakları için yetiştirilen bir sebze bitkisi. Boyu 30-60 cm kadar olan kereviz, iki yıllık, otsu bir bitkidir. Yapraklan çok parçalı, parlak yeşil renkli, yaprak sapı oluklu ve özel kokuludur. Çiçekleri küçük ve sarı renkli. Meyvesi 1,5-2 mm uzunlukta, tüysüz, parlak esmer renkli ve kokuludur.
Eski bir kültür bitkisi olup Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından da biliniyordu. Sebze olarak çok yetiştirilen bu bitki Kafkasya, Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişen yabani türlerinden ıslah yolu ile elde edilmiştir.
Yurdumuzda çok kullanılan bir sebzedir. Yenen kısmı yuvarlak-yassı ve şişkin kökleri ile yapraklarıdır. Kökü gelişkin olanlara kök kereviz, sapı gelişkin olanlara da yaprak kereviz adı verilir.
Birinci yıl yalnızca kök ve yaprak meydana getirir, ikinci yıl ise sap sürerek çiçek açar ve tohum verir. Ilıman iklimli sahil bölgelerinde iyi yetişir. Havanın belli oranda nemli olmasını ister. Sıcak ve kurağı sevmez, soğuğa dayanıklıdır. Besin maddesince zengin humuslu ve biraz kireçli toprakları sever. Mart .nisan aylarında ekilir. Hasadı kışın yapılır.
Avrupa’da birçok çeşidi olan kerevizin, yurdumuzda başlıca iki çeşidi yetiştirilir.
Sarı kereviz: Yan kökleri fazla olduğu İçin fazla sevilmeyen ve az yetiştirilen bir çeşittir.
Odesa kerevizi: İri, lezzetli ve verimli bir çeşittir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt Sayfa 2631

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı