Nedir

Kervan Nedir Hakkında Bilgi

Kervan (nedir, ne demek, anlamı) Kervanlar hakkında bilgi.
Kervan Nedir?  Yük ve ticari eşya taşıyan katır, deve gibi yük hayvanları. Tarihsel olarak değerlendirilip incelendiğinde kökenin insan yaşamı, insanların toplumsal ilişkiye geçtikleri ana kadar gider.
İlk insanların ilkel toplumdan köleci ve feodal topluma geçmesiyle bir takım değiş tokuşlar (takas), ticari ilişkiler başlamıştır. İnsanlar, kendi gücünü aşan yerlerde bu tür güçlere ihtiyaç duymuşlardır. Ticaretin gelişmesiyle birlikte kervancılık da gelişmiştir. Araştırmalarda ve yapılan kazılarda MÖ uzunca yol yaparak ticaret yerlerine yük taşınıp alışverişin kervancılıkla yapıldığı bulunmuştur. İpek yolu ticareti bunun en canlı kanıtıdır.
Çin’den develere yüklenen ipek ve diğer bir takım kıymetli eşyalar çölleri aşarak Anadolu ‘ya, oradan da Avrupa’ya gönderilmiştir. Bir kervan yolculuğu aylarca, yıllarca sürmüş, çöllerde sıcakta, soğukta kervancılar bazen de tipi, fırtınada yol almışlardır. Bu yol boyunca bazı özel yol işaretleri de kullanmışlardır.
Kervancılığın gelişmesiyle birlikte toplumlarda kültür, sanat, dil, din, keşifler de gelişmiştir. Kervanın geçtiği yollarda, ülkelerde önemli ölçüde değişiklik olmuştur. Anadolu ‘da Selçuklular zamanındaki kervansaraylar bu amaçlar için yapılmıştır. Kervansaray sahipleri önemli ölçüde kâr sağlıyorlardı. Kervancılık ticaretin yanında ileri teknolojiyi de beraberinde getirmiştir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt Sayfa 2632

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı