Nedir

Kervansaray Nedir Kısaca Bilgi

Kervansaray nedir, ne işe yarar, tarihçesi, kervansarayların mimari özellikleri, hakkında kısa bilgi.
Kervansaray:  Orta Çağda, ticaret kervanlarının konaklaması ve güvenliği için yapılmış büyük yapılar.
En yaygın mimari tipi; yüklü hayvanların geçebileceği kadar geniş aralıklı, tek kapılı, dikdörtgen biçiminde bir avludan oluşur. Avlunun çevresinde odaların bulunduğu galeriler vardır. Bu yapıların kent içindeki örneklerine han, yollar üzerinde yaptırılan ve çeşitli gereksinimleri karşılayacak biçimde yapılanlara sultan han da denilmektedir, özellikle, yabancı tüccarların konakladığı kervansaraylar, ticari malları taşıyan kervanların eşkıya baskınlarından korunması için sultanlar ve devlet adamları tarafından yaptırılmış, güvenli konak yerleridir. Sefer zamanlarında ordunun ikmali için kullanılmaları açısından eski ribatlara benzerdi.
Kervansaraylar, özellikle Selçuklular döneminde, Anadolu’nun ulaştığı iktisadi düzeyi yansıtmaktadır. Dünya ticareti bakımından, Anadolu’nun doğu ile batı arasında önem kazanması, Selçuklularla başlamıştır. Selçuklu sultanlarının ticari ve iktisadi etkinlikleri artırmak için özendirici ve koruyucu önlemlere başvurması, Anadolu’nun uluslararası bir köprü durumuna gelmesini sağlamıştır. Yollarda baskına uğrayan tüccarların, zararları devlet tarafından karşılanmış , sakin bölgelerde güvenlik güçleri oluşturulmuştur.
XIII. yüzyıl boyunca Selçuklu sultanları tarafından yaptırılan Anadoluyu kuzey-güney, doğu-batı yönünde kesen yollar üzerindeki kervansaraylar, Anadolu Selçuklu mimarisinin en karakteristik ve gösterişli yapılarıdır. Bu yapılar, dönemin özelliği olan taş işçiliğini gösteren zengin süslemeler bakımından önemlidir. Selçuklu hanları, plan bakımından üç,tiptir. Birincisi üzeri açık avlulu, ikincisi üzeri kapalı avlulu ve sonuncusu, ikisinin karışımından oluşan yapılardır. Kervansaraylarda yolcuların temizliği için hamamlar ve ibadet için köşk ve mescitler de yapılmıştır.
Anadolu Selçuklu kervansarayları arasında Sultan Han, Ağızkara Han ve İshaklı Han en ünlüleridir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt Sayfa 2633

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı