Bilgi Dünyası

Kestane Nerede Yetişir? Özellikleri Nelerdir?

Kestane nerede yetişir, hangi iklim şartlarını sever, ülkemizde nerelerde üretilir, özellikleri nelerdir.
Kestane: Kayıngiller familyasından, geniş yapraklı, kışın yaprağını döken bir orman ağacı veya bu ağacın yenilen meyvesi.
Kestane ağaçları 25-30 m boylanabilen gövdesi dik, kabuğu kırmızımsı ve çatlak, dalları yaygın, sık yapraklı ağaçlardır. Yapraklan basit, kısa saplı, mızrak şeklinde, 8-25 cm uzunlukta, 3-8 cm genişlikte, kenarları dişli, alt yüzü belirgin damarlıdır. Bitki, mayıs ve haziran aylarında çiçek açar. Çiçekleri bir eşeylidir. Erkek çiçekler, dik başaklar halinde bulunur. Dişi çiçekler, tek tek veya 2-7 tanesi bir arada ve erkek çiçekler başağının altındadır.
Meyve bir tohumlu, parlak, koyu esmer renkli, 1-3 tanesi bir arada bir kadehçik (kupula) içinde bulunur. Kadehçik, 4 parçalı, dış yüzü sık ve yumuşak dikenlidir. Meyveler ekim ayından itibaren olgunlaşır. Yeşil kabukları sararıp çatlamaya başlayınca sopalarla yere indirilir ve dövülerek dikenli kabuklarından ayrılır. Tatlılaşması için toprağa gömülür, kışa doğru çıkarılarak satılır.
Meyvelerin bileşiminde bol miktarda nişasta vardır. Bu nedenle gıda olarak kullanılır. Ayrıca kebap olarak ve haşlanarak yenilir. Haşlanmış içleri şuruba yatırılarak kestane şekeri yapılır.
Kestane ağaçları, kayalık ve kumluk yerleri severler. Ilıman bölgeler bu ağaçların İyi yetiştiği yerlerdir. Fazla soğuktan zarar görürler. Meyve vermeleri için uzun ve sıcak yaz aylarını isterler. Bu ağaçlar, bazı yörelerde meyvesi ve kerestesi için yetiştirilirler. Yetiştirilmeleri filizlerle veya İlkbaharda dikilen tohumlardan oluşan fidelerle yapılır. Fideler, 2 m’yi bulunca aşılanır. Büyümeleri hızlıdır. Aşılanmayan fidanların meyveleri küçüktür ve kuzu kestanesi diye bilinen bu aşılanmamış yabani formlardır. Aşılanan fidanlar, 5-6 yıl sonra meyve vermeye başlarlar.
Kestane ağaçları oldukça uzun ömürlü olurlar. 2000-3000 yıl yaşayanlarına rastlanmıştır. Odunu sert, esnek ve dayanıklıdır. Odun rengi koyu kahverengi olur. Kerestesi çatı, parke ve fıçı yapımında kullanılır. Kerestesinden yararlanılmak istenilen ağaçların tepeleri budanarak gövdesinin kalınlaşması sağlanır. Kıvılcım çıkararak yandığı için kestane odunu yakacak olarak pek kullanılmaz. Kuru odunun da % 10 kadar tanen bulunur. Bu nedenle tanen üretiminde ham madde olarak kullanılır.
Türkiye’nin Kuzey, Kuzeybatı ve Güney Anadolu bölgelerinde kestane ağaçları yetişmektedir. Yurdumuzda 1 milyonun üstünde kestane ağacı vardır, özellikle Kuzey Anadolu kasaba pazarlarında kestane meyvelerinin satışı çok yapılır. Büyük şehirlerimizin işlek cadde kenarlarında kestane kebabı, Bursa’ da ise kestane şekeri yapılmaktadır.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt Sayfa 2635

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı