Nedir

Kevser Nedir? Kevser Ne Anlama Gelir?

Kevser nedir? Kevser hangi anlama gelir, açıklaması. kevser suresindeki kevser ne anlama gelir
(Kevser Nedir) Cennette bir nehir. Kuran da bir sure adı olan Kevser, büyük hayırlar, peygamberlik şerefi, ümmetin alimleri, Resulullaha uyanların çokluğu anlamlarına gelmektedir.
Allah, Kuran’ın Kevser suresinde Hz. Muhammed’e hitaben “Hakikatte biz sana kevseri verdik. Sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kesiver ” buyurmaktadır. Bu sureye göre kevser, Hz. Muhammed’e Allah tarafından verilen cennetteki bir havuz, ırmak veya nehirdir.
Kelime olarak bolluğu ifade için kullanılan Kevser, İslam Alimlerince ilim, hikmet, peygamberin rütbesi, cennet ırmaklarının kaynağı, Hz. Muhammed’in ahlakı ve mucizeleri, kıyamete kadar olan Müslümanların hayırları, bereket, Kuran, İslam, Tevhid (Allahı birleme), gizli sır ilmi (ilmi Ledün), Allah bilgisi olarak anlaşılmıştır.
Ragıp el – isfehanî, Müfredat’ında Kevser’i, cennet ırmaklarının doğduğu yer, Allah’ın Hz. Muhammed’e verdiği ırmak olarak tarif ederken müfessir (Kuran yorumcusu) İbn Abbas, onu Allah’ın peygamberi Hz. Muhammed’e verdiği hayır olarak açıklamıştır.
M. Hamdi Yazır, “Hak Dini Kuran Dini” adlı tefsir kitabında Kevser’i miraç ve sidretül Münteha’da Hz. Muhammed’in gördüğü misk gibi ırmak olarak açıklamaktadır.
Hz. Muhammed, her peygambere bir havuz verildiğini, kendisine de Kevser’in hediye edildiğini söylemiş, onun miskten daha güzel, tatlıdan daha tatlı, köpükten daha yumuşak, testilerinin gökteki yıldızlar gibi olduğunu, içeni bir daha susatmadığını söylemiştir.
Buna göre kevserin kıyametin kopacağı yerde, sırattan ve mizandan önce, mahşerde veya Hz. Muhammed ümmetinden olan cennetliklerin helalleşmek için toplandıkları yerde olacağı İslami kaynaklarda bildirilmiştir.
Kevser inancı, İslam akaidinin gereğidir. Fakat Mutezile mezhebi Kevser’i inkar etmiştir. Ehli sünnet inancına göre kevsere inanmak vaciptir.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2639

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı