Güncel

Kil Nerede Kullanılır? Özelliği Nedir?

Kil nasıl yapılır? Kil hangi malzemelerden oluşur, çeşitleri nelerdir? Kil hangi alanlarda kullanılır, özellikleri nelerdir.

Kil zerreleri birbirlerine çok kuvvetli tutundukları için yapışkan bir durumda bulunurlar. Kilin suyu emme derecesi % 70 dolayındadır. Bu yüzden kil, su ile karşılaşır karşılaşmaz suyu içine çeker ve kolay kolay suyu bırakmaz; çeşitli yöntemlerle şekil verilebilen plastik bir hamur haline gelir. Plastik kilin kırık yüzeyleri parlak, sertliği çok azdır, yağlıdır. Kurutulduğu zaman molekülleri bir yapışkanlık kazanır, hacmi küçülür, sertleşir ve ayrışmaz hale gelir. Bu yüzden kil, kolay işlenebilir bir hammaddedir.

Kil, birincil bir kaya değildir. Granit, gnays, feldispat gibi silisli alüminyumlu maddelerin su, karbon gazı, ısı vb etkisiyle ayrışmasından meydana gelen ikincil bir kayadır. Killer, bazen ana kayaların yakınındaki birincil birikintilerde de bulunur. Bu yataklar en dar, buna karşılık en saf arıkil (kaolin) yataklarıdır. Kil yatakları önemlerine, yoğunluk, yumuşaklık, renk ve kapsadığı mineral, organik yabancı madde oranına göre farklılık gösterirler. En saf kil beyazdır. Doğada saf kil bulmak oldukça güçtür. Genellikle killerin rengi gri, mavi, siyah, sarı, kırmızı, kahverengi veya yeşilimsidir. Kil ve kaolin ocaklardan çıkarılır. Bazı arılaştırıcı işlemlere tabi tutularak kullanılır hale getirilir. Sanayide tuğla, kiremit, porselen, seramik ve içine kireç taşı karıştırılarak çimento yapımında kullanılır.

İçinde çok miktarda kalsiyum ve magnezyum karbonat içeren killere marn, fazlaca demir oksit ve kumu bulunan killere de balçık (lüleci çamuru) denilir.

Denizlerin 4.500 m derinliklerinde karaların aşınmasından ve hayvan kalıntılarından meydana gelen kırmızı kille örtülü deniz tabanının yüzeyi kıta topraklarının toplam yüzeylerinden daha büyüktür, özellikle Büyük Okyanus’ un tabanının yarısından fazlası kırmızı kille örtülüdür.

Kilin en önemli kullanım alanlarından biri de çiniciliktir. Dokunulduğu zaman yağlıymış hissini veren çok plastik olan yağlı kil ile az plastik, ufalanır ve kumlu olan yağsız kil bu iş için kullanılır. Kilin esnekliği biçim verme tekniğini (çekme, çevirme, basma, kalıplama) etkiler.

Kilin kullanım yerine göre iki şekli vardır. Ateşe dayanıklı, yüksek sıcaklıkta ergimeyen killer grubunda ateşe dayanıklı killer, çini killeri, lüleci çamuru ve kaolin bulunur. Ateş tuğlası, kazet, pota vb gibi yüksek sıcaklığa dayanması gereken malzemelerin yapımında kullanılır. 1580°C’ta çökmeyen kil, ateşe dayanıklı kildir. İkinci grup da camlaşabilen (veya ergiyen) killer kum taşlı killer ve marnlardır. Kumtaşlı killerde, ateşe dayanıklı killerden daha fazla alkali ve demir oksitler bulunur. Bunlar 1000-1300°C arasında camlaşırlar. Feldispatlı bir ergitici katılarak ateşe dayanıklı kil, kum taşlı kil haline getirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir