Nedir

Kilim Nedir Kısaca

Kilim Nedir? Kilim Nasıl Dokunur, Tarihçesi Hakkında Kısaca Bilgi
Kilim: Köy evlerinde ve çadırlarda yaygı olarak kullanılan, nakışlı, renkli, halıdan daha ince dokuma.
Kırsal yaşamda işlevselliği düşünülerek yapılan kilim, kentsel yaşama öncelikle dekoratifliğiyle girmiştir.
Aşiretlerin yaylaya göçtüklerinde, çadır olarak kullandıkları kilimler tahıl çuvalı ve heybe olarak yararlanılmak için dokunmuştur. Bez ve kumaş gibi ensiz yaprak halinde dokunan kilimler, perde olarak da kullanılmaktadır.
Istar denilen ilkel tezgahlarda dokunan kilimlerde doğal renk beyaz ve siyahtır. Bitkisel yaprak ve köklerin kaynatılmasıyla elde edilen solmaz boyalar ise diğer renkleri sağlar. Kilimlerin çözgü ve atkı ipleri aynı yöndedir. Nakışları, kilim ve tezgahta dokunurken aynı anda renkli atkı ve çözgü iplikleriyle oluşturulurlar. Böylece tersleri ve yüzleri aynı biçimde olur. Kilimlerin arkasında atlamalar görülmez. Atlama iplikler, bir kilim çeşidi olan cicimde görülür. Cicimler ve bunların daha kalınca bir çeşidi olan zililer de kilimler gibi dokunur. Ancak süslemeleri, çözgü ve atkı iplikleri arasına her atkı geçişte, gereken yerlere eklenerek işlenir.
Kilimciliğin kökeninin göçebelikten geldiği sanılmaktadır. Dünyanın birçok yerinde kilim dokuna gelmiştir. Kuzey Amerika’da Navajo diye adlandırılan Kızılderililerin dokumaları ünlüdür. Peru’da dokunan ve oldukça ün yapmış olan eski kumaş dokumalar, kilim tekniği ve nakışıyla yakınlık gösterir. Yapıldığı bölgeye göre, kültürel nedenlerden dolayı ayrı özellikler taşıyan kilimler, bazen bölge ayrılıklarını unutturan doğal benzerlikler gösterir.
Kilim motifleri teknik zorluklardan dolayı çoğu kez köşeli geometrik karakterde olur. Nakışlar arasında soyutlanmış sembolik motifler, bitki, insan ve hayvan motifleri bulunur. Kültürel özelliklerin kilim motiflerine etki etmesinin yanısıra bazen çağın getirdiği yeni zevkler de etkili olur.
Türkiye’nin doğu, orta ve batı bölgelerinde ayrı özellikler gösteren kilimler dokunur. Bunlar Yörük, Türkmen, Kürt ve Türk kilimleri diye adlandırılır. Kilimler dokunduğu yere göre olduğu gibi motif karakterine göre de isim alır.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2691

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı