Kitap Özetleri

Kimin İçin Kitap Özeti

Kimin İçin Kitap Özeti, Kimin İçin kitabı içeriği, konusu, hakkında kısa bilgi. Kimin İçin Romanı özeti

KİMİN İÇİN; Şahap Sıtkı’nın romanı (1967)

Olaylar İkinci Dünya Savaşı sıralarında İstanbul ve Ankara’da geçer. Bekir, babasız bir çocukluk geçirmiş, garajlarda yamaklık ederek büyümüş, ilkokulun dördüncü sınıfında iken, bir hastanede hademe olan annesi ölünce, Aksaray’ın kenar mahallelerinden birinde oturmakta oldukları tek odayı bırakıp sokakların malı olmuş, genç ve evli bir ressam tarafından evlat edinilmiş, bir süre sonra ressamın evinden de kaçmış, bir basımevinde mürettiplik öğrenmiştir. Bu arada Emin adlı bir arkadaşıyla Balık pazarı meyhanelerine, Petrograd pasta hanesine dadanır, oralarda günün ünlü şair ve romancılarını tanır. Bir gün Kadıköy’ünden bindiği vapurda güzel bir kızla (Hayriye) tanışır, onu Asmalımescit’te bir meyhaneye götürür. Hayriye, geceyi Bekir’in odasında Bekir’le yatarak geçirir ve teyzelerinden eşyalarını getirip Bekir’le yaşamaya başlar. Polis, geniş ölçüde tevkiflere girişmiştir, Bekir de tutuklanır, bir cam parçasıyla bileğini keserek intihara teşebbüs eder, bir ameliyat geçirir, cezaevine dönünce düşünür: “Kimin için? Evet, kimin için buradaydı? Hayriye’sinden, hürriyetinden, dostlarından, meyhanelerinden olmuştu. Şu koğuşta yatan insanlar için mi?” Cezaevinde iki yıl kadar yattıktan sonra mahkeme kararıyla on ay Ankara’da ikamete memur edilir. Ankara’ya gitmeden Hayriye’yi arar, bulamaz; Ankara’da basımevlerinde iş arar, vermezler. Bir komiserin yardımıyla bir sabun evinde bir ay çalışır, sonra bir basımevine girer. Solcular aleyhine bir miting yapılmış, Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi’nde rektör hakarete uğramış, istifa ettirilmiştir. Bekir bir gün sinemada hastalanan bir adamı evine götürür, eskiden bir botanik profesörü olan yaşlı adamın, otuz altı yaşlarında ve bir Fransız okulunda okumuş karısıyla tanışır. İki ay kadar, dışarda bu kadınla sevişir. Evlerine çağrıldığı bir gece, hasta kocanın yatmasından sonra, salonda kadınla sevişirken birden kapı açılır, kadının on yedi yaşlarındaki kızı içeri girer, geceliğinin ön düğmelerini bir anda çözer, omuzlarını kımıldatır; gecelik yere düşmüş ve kız, çırılçıplak kalmıştır. Yerinden fırlayan anne koşar, yerdeki geceliği vücuduna sarıp, kızını dışarı çıkarır. Bekir, kadehlerde kalmış votkaları içerek sokağa fırlar.
Roman, İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki toplumsal kımıldanışları vermesi, o günlerin şair ve romancılarından (Sait Faik, Cahit Sıtkı, vb. s. 72-92, Aşık Veysel, s. 208) portreler çizmesi; Ankara’da sanatçıların uğrağı Üçnal lokantası gibi yerleri tasvir etmesiyle otantik özellikler taşıyor.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı