Kitap Özetleri

Kıran Resimleri Kitap Özeti

 Kıran Resimleri Kitap Özeti. Kıran Resimleri kitap içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Kıran Resimleri Özet

Kıran Resimleri; İnci Aral’ın Nevzat Üstün Öykü Ödülü’nü alan kitabı (1983)

İçinde dokuz hikâye var. Hikâyelerin konulan anarşi ve terörün hüküm sürdüğü günlerde geçen kırım olaylarıyla ilgili.
Şerife: Sekiz yıl önce kocasıyla oğlu bir kazada ölmüştür. Bundan ötürü Şerife’nin yüzü pek gülmez. Bir gece düşünde Zişan’ların evinde bir köpeğin durmadan doğurduğunu görür. Köpekler üstüne atılırlar. Kapıya doğru koşar. Bağıramaz. Sabahleyin erkenden kalkar. Oğlu Şehmuz’la Nurcan’ı da kaldırır. Kötü şeyler olacağını sanmaktadır. Kızı dayısına gönderir. Tüfeğini çıkarır. Oğluna da taş toplamasını söyler. Beklemeye koyulur. Bir süre sonra bir kalabalık bağırıp çağırarak gelir. Ortalığı kırıp geçirmeye başlar. Şerife yalvarırsa da dinlemezler. Şehmuz’u öldürür, onu da yere yıkarlar. Çekip giderler. Şerife bunların kimler olduğunu, ne istediklerini ve niçin böyle davrandıklarını bir türlü anlayamaz, ama insanları birbirine düşürüp kırdırılan, düşmanlarını da tanımak ister hep.
Elif: Mehmet Ali komşusu, çocukluk arkadaşı Elifle evlenecektir. Düğün günü konuklar gelmiş, davul zurna çalmaya başlamıştır. Mehmet Ali pamuk parasını almak için kente iner. Fakat dönmez. Herkes merakla bir an önce onun gelmesini bekler. Koca Haydar telefon eder. Kentte birtakım olaylar çıkmış, jandarma yolları tutmuştur. Konukların bir bölüğü evlerine giderler. Davul zurna susar. Elif, gelinliği üstünde, üzünç ve dirençle gözünü yoldan ayırmaz. Sonunda, Mehmet Ali’nin kentteki vuruşmalardan birinde öldüğünü öğrenir. Gelinliğini çıkarır, saçlarının çözer…
Selver: Kahvaltı için yufka ıslar. Çaydanlığı ocağa koyar. Pencereden bakar. Silahlı sopalı bir topluluk sövüp sayarak gelmektedir. Aralarında bazı tanıdıklar da vardır. O sıra kocası Halil gelir. Çarşının dağıtılıp camların indirildiğini söyler. Korku içindedir. Çocukları evden kaçmayı önerir. Selver karşı çıkar: Şimdiye dek kimseye bir kötülük etmemişlerdir, kimse de onlara dokunmayacaktır. Fakat az sonra yanıldığını anlar. Zorba kalabalık gelip evi yakar, üç oğlu ile bir kızını, gebe gelinini ve eşini öldürür. Onu da gözünden yaralar. Selver yarı baygın yerde yatarken birileri sırayla üstünden geçerler. Kadıncağız onların niçin böyle insanlık dışı hareketlere giriştiklerini anlayamaz.
Saliha: Kargaşada evi bombalanarak yakılmış ve kızı ağır biçimde yaralanmıştır. Saliha koşarak karakola gider, yardım ister. Polisler kendini kurtarması için hükümet binasına sığınmasını söylerler. Oraya vardığında şaşkınlık ve ürküntüyle bekleşen, ağlaşan bir sürü insanla karşılaşır. Polislerle, askerlerle tartışır, katillere karşı hareketsiz kalmakla suçlar onları. Yukarı kata çıkar, valiyle adalet bakanına da çıkışır. Aldırmadıklarını görünce, aşağı iner, çocuklarını korumak üzere hızla, hınçla evine doğru yürür.
Zeycan: Kocası Hasan öldürülünce, beş çocuk onun üstüne kalır. Haftanın üç günü Süleyman Ağa’nın evine temizliğe gider. Aldığı para ancak boğazlarına yeter. Öteberi almak için bir gün kente iner. Çarşıda soğan satan birini görür. Hemen tanır: Kocasını öldüren, kendisini saçlarından tutup sürükleyen, kâfir diye Alevilere saldıran kişidir bu, ortalığı yakıp yıkanlardan biridir. Adama öfke ve kinle bağırır, yaptıklarını sayıp döker. Adam işi örtbas etmeye çalışır. Etrafta insanlar toplanır. Polis gelir, ikisini de alıp götürür. Zeycan savcıya olup bitenleri ayrıntılarıyla anlatır.
Özdemir: Birkaç aydır orduevinin bir odasında kalmaktadır. Sabahlan erkenden kalkar, taşıtla askeri mahkemeye gider, dosyalan okur, duruşmalara çıkar. Her gece karabasan-lı düşler görür. Huzuru kaçmıştır. Olup bitenlerden, dinleyip duyduklarından tedirgindir. Evini, kamını özlemiştir. Gerçi davaların bitmesine az kalmıştır, ama onun bir yargıç olarak direnci tükenmiştir. Kendini baskı altında, bunalım içinde, yalnız hissetmektedir.
Sultan: Sabahleyin çay içerken ev basılır. Ellerinde sopalar ve silâhlarla birtakım insanlar Mustafa’yı isterler. Sultan eline Kur’an’ı alıp avluya çıkar. “Biz de Müslümanız” der. Adamlar aldırmazlar, kadını tokatlarlar. Kocası dayanamaz, dışarı fırlar. Onu sille tokat götürürler. Değneklerle, demirlerle döverek öldürürler. Kendilerine engel olmaya çabalayan anasının gözünü tornavidayla oyarlar… Sultan mahkemede bütün bu olayları anlatır. Sanıklar onu korkuturlar, para teklif ederler, fakat o yılmaz, duruşmada sorumluları birer birer yargıca gösterir.
Ökkeş: Altmış beşinde hasta, dindar bir adamdır. Poliste ifadesi alınmış, tutuklanmıştır. Olay günü bir kadını baltayla öldürdüğü öne sürülür. Ama o, evden çıkmadığını, hiçbir şey bilmediğini, görmediğini söyler. Oysa Cuma namazına gitmiş, imamın kışkırtıcı konuşmasını dinlemiş, çıkarken verilen sopayı almış, kalabalığa karışmış, Allah yolunda kâfirlere saldırmıştı… Acaba yanlış mı yapmıştı, suç mu işlemişti? Bunu hapishaneden hastaneye nakledildikten sonra kuşku ve korkuyla kendine sorar. Tanrıdan bağışlanmasını diler. Ölür ve davası düşer.
Güher Olaylar patladığı gün, güvenlik düşüncesiyle, fabrika akşam üzeri erken paydos edilir. Güher yorgun argın yolda giderken iriyan bir adam onu durdurur, tartaklayarak evine götürür. Bir odaya kapatır. Zorla ona saldırır. Ertesi gün bırakır. Kadın utancından evine gidemez. Zeytinliklere dalar. Orada da bir başka erkekle karşılaşır. O da Güher’i barakasına sürükler. Yalvarmasına aldırmaz, karnına bıçağını dayayarak kirletir. İstasyon yakınında bir yere bırakır. Kadını askerler bulur, hastaneye yatırırlar. Sonradan duyduğuna göre, Güher’in evi yakılmış, kocası Musa ile çocukları öldürülmüştür. Artık gidecek hiçbir yeri kalmamıştır. Çevresindekiler ona deli gözüyle bakmaktadırlar.
 
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı