Kitap Özetleri

Kiraz Küpeler Kitap Özeti

 Kiraz Küpeler Kitap Özeti. Kiraz Küpeler kitabı içeriği, konusu, hakkında kısaca bilgi. Kiraz Küpeler hikaye kitap özeti.

KİRAZ KÜPELER; Mustafa Balel’in hikâye kitabı (1977)

Sekiz hikâye. Kiremit Rengi Vazo ‘da Hamdi Efendi, daire arkadaşı Mihmani’nin işinden çıkarıldığı yazısını yazmakla görevlendirilmiştir. Suçsuz memurun oğlu, bir Anadolu kasabasında öğretmenken kovuşturmaya uğramıştı, 141/142’den tutukludur. Hamdi Efendi, uzun uzun düşündükten sonra, müdürün istediği yazıyı yazar ve emekli olmasına altı ay kalmış dostu Mihmani Efendi işinden ayrılır.
Bir Buçuğu Biraz Geçe bir devrimciyi ihbar etmiş bir gencin öldürülme telâşlarını, Filiz Çayı Ardahan’dan Paris’e çalışmaya gitmiş bir işçinin işsiz dolaşmalarını, Ekinler Sarardı anarşist ve solcu olmakla suçlanan bir gencin yakalanıp işkence edilme korkularını konu ediniyor. Horozlu Ayna’da bir “beyefendi” parasını çaldığı iftirasıyla küçük bir çocuğu kondüktöre aratır, para çocukta yoktur; ama çocuğun dayısı sahip çıkmaz çocuğa ve kondüktör, bir istasyonda polise teslim etmek üzere, çocuğu sürer, götürür, trenden indirir.
Kiraz Küpeler’de dilsiz ve kalp kapakçıkları açık Beyaz Kız, bir manavda gördüğü kirazlara imrenmiştir. Kirazın kilosu seksen liradır, iki yüz elli gramına yirmi lira verirlerse ana, baba ve kız, Alibeyköy’e nasıl döneceklerdir? Baba Yemlihan, çalıştığı fabrikanın öğle yemeğinde de, kızcağızı Beyaz’ın içlenişleri ve hastalığıyla perişandır.
Can Eriği hikâyesinde, köyde bir oğlanın “yaklaştığı” bir inek murdar oldu sayılmış, köylülerin oğlanın anasına babasına ısrar edip kestirdikleri hayvan, geceleyin bilinmeyen komşularca çahnip götürülmüştür.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı