Kültür

Kırkpınar Güreşleri Nerede Yapılır?

 Edirne’nin Sarayiçi yöresinde her yıl haziran ayında yapılan geleneksel yağlı güreşler.
Bu güreşlerin başlangıç tarihi kesin olarak bilinememekte,Türklerin Rumeli’ye geçmelerinden sonra, karakucak güreşinde küçük değişiklikler yapılarak oluştuğu ve gelenekselleştiği sanılmaktadır.
Güreşlerin yapıldığı tarihi Kırkpınar çayırı, Balkan Savaşı sonrası ülke sınırları dışında kalmıştır. Halen Sarayiçi’ nde yapılan güreşlere, Türkiye’nin ün yapmış bütün güreşçileri katılabilmektedir. Bu güreşler, deste, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş olmak üzere beş kategoride yapılmaktadır. Pehlivanlar güreşlere deriden yapılmış kispet ile bütün vücutları yağlanarak katılırlar. Onları halka cazgır tanıtır.
Güreşler, yenişinceye kadar sürer. Bir pehlivanın yenik düşmesi; ayaklarının yukarı kaldırılıp tepesi üstü dikilmesi (çivi yukarı), sırtının yere gelmesi, pes ederek güreşi bırakması, kıçının üstüne veya yanına düşerek sırtının yere değmemesine rağmen göbeğinin meydana çıkacak kadar açılması (açık düşme), ayakları yerden kesilerek rakibi tarafından en az üç adım kucakta taşınması veya ayağından kispetinin çıkması, boydan boya yırtılması ile olur.
Geleneklere göre, pehlivanlar cazgırın duası ile güreş alanına gelirler. Sonra peşreve başlarlar. Bir tür adale yumuşatması niteliğinde olan bu düzenli el ve ayak hareketleri (peşrev) sonunda el sıkışarak elense ile güreşe başlarlar.
Büyük Kültür Ansiklopedisi 7 Cilt 2665

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı