Kitap Özetleri

Kırmızı Kırlangıç Kitap Özeti

 Kırmızı Kırlangıç Kitap Özeti. Kırmızı Kırlangıç kitabı içeriği, konusu, kısaca özeti, hakkında bilgi

Kırmızı Kırlangıç; Hakkı Özkan’ın hikâye kitabı (1970)

Yazar, on sekiz hikayeli bu kitabında da İstanbul’un gündelik hayatı içinde pek dikkati çekmeyen olayları, durumları, kişileri ya öyküleştirerek, ya da bir – tasvir çerçevesinde anlatıyor; bir desen çizer, ya da bir enstantane çeker gibi. Kayıklar deniz kıyısında oynayan bir çocuğun hayal dünyasını aydınlatıyor. Olsun hikâyesinde annesi bir işçinin yirmisinde ve üçüncü çocuğuna hâmile karısı olan, iki yaşında bir çocuk, tanışları çocuksuz bir ailede erkeğe mutlu dakikalar yaşatır. Mıntıka’da Mahmutpaşa hamalları, kendi çalışma bölgelerinde başka yükçülerin iş görmelerini önlemek üzere kavgaya tutuşurlar. Nazlı, yavuklusu Sülü’ye yetişmek için, yolunu kesenleri ustalıkla atlatan, hayat dolu bir Çingene kızıdır.
Balık Ekmek’te bir küfeci çocuğu, Eminönü’nde sandaldaki balık kızartıcıdan karnını doyururken, hikayeci onu izlemekte, onunla konuşmaktadır. Son Koz Çayevi Sahil Yolu’nda bir arabada açılmış portatif bir kahvehanedir, ki yazar onu bir yaşama direnci olarak ayrı bir hayranlıkla karşılar. Akşam iş dönüşü Çarşıkapı-Çarşamba yolculuğu, bir Dolmuşta esnaf ahlâkı üzerine konuşmalarla geçer. Baltacı genç bir karı kocanın odunlukta kalmış son kütükleri kıran, onlara hayatının bir kısmını anlatan, Van’h bir gurbetçidir. Sokaktan hikâyesinde şimdi yollan ayrılmış iki sevgili, gizli-dolaylı, eski mutlu günlerine özlemlerini açığa vururlar. Kitabın en ufuklu hikâyesi diyebileceğimiz Kırmızı Kırlangıç, Beyazıt meydanının ağzında kurulu yeraltı çarşısında yaşlı iki kadının, evlenecek bir genç kız için, elden düşme elbise dolabı ve büfe alışlarının öyküsü. Şenlik, yaşlıca bir kadına oynanan çirkince bir oyun çevresinde oluşur. Kıyıda Kumkapı Samatya arasındaki Sahil Yolu’nun yaz aylarındaki halini tasvir eder. İşportacılar Mısır Çarşısı’nın ortalık yerinde ucuz gömlek satan üç kişidir, San da Tokat’lı simitçi çocuk. Mavi Tarla gene Sahil Yolu balıkçılarının hayatından notlar. Bir köşeye atılmış, temizlenince de krymetlenmiş Tulum’da olay bir basımevinde geçiyor. Oğul da Sirkeci garmda: Büyüttüğü çocuğu kocasının kardeşine, yani asıl annesiyle Almanya’daki babasma göndermek istemeyen, çocuksuz bir kadının, kendi evladı bildiği çocuktan ayrılma acıları dile geliyor. Son hikâyedeki Melâ-hat yirmibeş yaşlarında bir saz kızıdır ki, kaba saba bir adamla evlenmiş, tutkunu olan anlatıcıyı, sürdürdüğü mutluluğundan koparıp acı bir yalnızlığa terketmiştir.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı